To Download T495B106M016ATE650 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  generated 6/15/2017 - 3fa2eb1e-d639-41ab-95df-e3309b1c51a7 kemet part number: T495B106M016ATE650 (b45016b1069m657) tantalum, mno2 tantalum, t495, 10 uf, 20%, 16 v, 3528, smd, mno2, molded, low esr, 650 mohms, height max = 2.1mm dimensions footprint 3528 l 3.5mm +/-0.2mm w 2.8mm +/-0.2mm h 1.9mm +/-0.2mm t 0.13mm ref s 0.8mm +0.1/-0.3mm f 2.2mm +/-0.1mm a 1.9mm min b 0.4mm +/-0.15mm e 2.2mm ref g 1.8mm ref p 0.5mm ref r 1mm ref x 0.1mm +/-0.1mm packaging specifications weight: 107.45 mg packaging: t&r, 178mm packaging quantity: 2000 general information dielectric: mno2 tantalum style: smd chip series: t495 description: smd, mno2, molded, low esr features: low esr rohs: yes termination: tin specifications capacitance: 10 uf capacitance tolerance: 20% voltage dc: 16 vdc (85c), 10.72 vdc (125c) temperature range: -55/+125c dissipation factor: 6% 120hz 20c failure rate: n/a resistance: 650 mohms (100khz) current: 362 mamps (100khz 25c), 325.8 mamps (85c), 144.8 mamps (125c) leakage current: 1.6 uamps (5min 20c) ? 2006 - 2017 intellidata.net statements of suitability for certain applications are based on our knowledge of typical operating conditions for such applications, but are not intended to constitute - and we specifically disclaim - any warranty concerning suitability for a specific customer application or use. this information is intended for use only by customers who have the requisite experience and capability to determine the correct products for their application. any technical advice inferred from this information or otherwise provided by us with reference to the use of our products is given gratis, and we assume no obligation or liability for the advice given or results obtained.