To Download C3216X7T2V683K130AA Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  commercial grade ( mid volta g e ( 100 to 630v ) ) c3216 [ eia cc1206 ] l 3.20mm +/-0.2mm w 1.60mm +/-0.2mm t 1.30mm +/-0.2mm b 0.20mm min. g 1.00mm min. x7t ( -55 to 125 de g c +22 , -33% ) 2v ( 350vdc ) 68nf k ( +/-10% ) 2.5% max. 7.35gohm min. not a pp licable all s p ecifications are sub j ect to chan g e without notice. january 4, 2016 C3216X7T2V683K130AA tdk item descri p tion : c3216x7t2v683kt**** cap. vs. freq. characteristic 1 10 100 1000 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz cap./nf |z|, esr vs. freq. characteristics 0.01 0.1 1 10 100 1000 10000 100000 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz |z|, esr/ohm |z| esr dc bias characteristic -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 0 50 100 150 200 250 300 350 dc bias/v cap. change/% temperature characteristics -90 -80 -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 20 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100 120 140 temperature/degc cap. change/% temp.chara. tcbias(1/2rated) ripple temperature rise characteristics 0 5 10 15 20 25 0 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 current/arms temperature rise/degc 100khz 500khz 1mhz application & main feature series dimensions tem p erature c haracteristic rated volta g e c a p acitance c a p acitance tolerance dissi p ation facto r insulation resistance a e c - q 2 00 characterization sheet ( multilayer ceramic chip capacitors )