To Download C1608C0G2A101G080AA-17 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  multilayer ceramic chip capacitors 1 of 3 creation date : february 06, 2017 (gmt) c1608c0g2a101g080aa tdk item description c1608c0g2a101gt**** applications commercial grade feature mid mid voltage (100 to 630v) series c1608 [eia 0603] status production (not recommended for new design) size length(l) 1.60mm 0.10mm width(w) 0.80mm 0.10mm thickness(t) 0.80mm 0.10mm terminal width(b) 0.20mm min. terminal spacing(g) 0.30mm min. recommended land pattern (pa) 0.70mm to 1.00mm(flow soldering) 0.60mm to 0.80mm(re?ow soldering) recommended land pattern (pb) 0.80mm to 1.00mm(flow soldering) 0.60mm to 0.80mm(re?ow soldering) recommended land pattern (pc) 0.60mm to 0.80mm(flow soldering) 0.60mm to 0.80mm(re?ow soldering) electrical characteristics capacitance 100pf 2% rated voltage 100vdc temperature characteristic c0g(030ppm/c) q (min.) 1000 insulation resistance (min.) 10000m other soldering method wave (flow) re?ow aec-q200 no packing punched (paper)taping [180mm reel] package quantity 4000pcs ! images are for reference only and show exemplary products. ! this pdf document was created based on the data listed on the tdk corporation website. ! all speci?cations are subject to change without notice. copyright(c) tdk corporation. all rights reserved.