To Download CGA5L2X7R2A474K160AE-17 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  multilayer ceramic chip capacitors 1 of 3 creation date : november 20, 2017 (gmt) cga5l2x7r2a474k160ae tdk item description cga5l2x7r2a474kt***s applications automotive grade feature mid mid voltage (100 to 630v) soft soft termination aec-q200 aec-q200 series cga5(3216) [eia 1206] status production size length(l) 3.20mm +0.40,-0.20mm width(w) 1.60mm +0.30,-0.20mm thickness(t) 1.60mm +0.30,-0.20mm terminal width(b) 0.20mm min. terminal spacing(g) 1.00mm min. recommended land pattern (pa) 2.10mm to 2.50mm(flow soldering) 2.00mm to 2.40mm(re?ow soldering) recommended land pattern (pb) 1.10mm to 1.30mm(flow soldering) 1.00mm to 1.20mm(re?ow soldering) recommended land pattern (pc) 1.00mm to 1.30mm(flow soldering) 1.10mm to 1.60mm(re?ow soldering) electrical characteristics capacitance 470nf 10% rated voltage 100vdc temperature characteristic x7r(15%) dissipation factor (max.) 3% insulation resistance (min.) 1063m other soldering method wave (flow) re?ow aec-q200 yes packing blister (plastic)taping [180mm reel] package quantity 2000pcs ! images are for reference only and show exemplary products. ! this pdf document was created based on the data listed on the tdk corporation website. ! all speci?cations are subject to change without notice. copyright(c) tdk corporation. all rights reserved.