To Download C3216X7R2J102K115AM Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  commercial grade ( o p en mode ) c3216 [ eia cc1206 ] l 3.20mm +/-0.2mm w 1.60mm +/-0.2mm t 1.15mm +/-0.15mm b 0.20mm min. g 1.00mm min. x7r ( -55 to 125 de g c +/-15% ) 2j ( 630vdc ) 1nf k ( +/-10% ) 3% max. 10gohm min. not a pp licable all s p ecifications are sub j ect to chan g e without notice. january 3, 2016 C3216X7R2J102K115AM tdk item descri p tion : c3216x7r2j102kt5*** cap. vs. freq. characteristic 0.1 1 10 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz cap./nf |z|, esr vs. freq. characteristics 0.1 1 10 100 1000 10000 100000 1000000 10000000 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz |z|, esr/ohm |z| esr dc bias characteristic -45 -40 -35 -30 -25 -20 -15 -10 -5 0 5 0 100 200 300 400 500 600 700 dc bias/v cap. change/% temperature characteristics -90 -80 -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 20 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100 120 140 temperature/degc cap. change/% temp.chara. tcbias(1/2rated) ripple temperature rise characteristics 0 5 10 15 20 25 0 0.05 0.1 0.15 0.2 current/arms temperature rise/degc 100khz 500khz 1mhz application & main feature series dimensions tem p erature c haracteristic rated volta g e c a p acitance c a p acitance tolerance dissi p ation facto r insulation resistance a e c - q 2 00 characterization sheet ( multilayer ceramic chip capacitors )