To Download C3216X7R1E475K160AC-17 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  multilayer ceramic chip capacitors 1 of 3 creation date : may 29, 2017 (gmt) c3216x7r1e475k160ac tdk item description c3216x7r1e475kt**** applications commercial grade please refer to part no. cga5l1x7r1e475k160ac for automotive use. feature general general (up to 50v) series c3216 [eia 1206] status production size length(l) 3.20mm 0.20mm width(w) 1.60mm 0.20mm thickness(t) 1.60mm 0.20mm terminal width(b) 0.20mm min. terminal spacing(g) 1.00mm min. recommended land pattern (pa) 2.10mm to 2.50mm(flow soldering) 2.00mm to 2.40mm(re?ow soldering) recommended land pattern (pb) 1.10mm to 1.30mm(flow soldering) 1.00mm to 1.20mm(re?ow soldering) recommended land pattern (pc) 1.00mm to 1.30mm(flow soldering) 1.10mm to 1.60mm(re?ow soldering) electrical characteristics capacitance 4.7f 10% rated voltage 25vdc temperature characteristic x7r(15%) dissipation factor (max.) 3% insulation resistance (min.) 106m other soldering method wave (flow) re?ow aec-q200 no packing blister (plastic)taping [180mm reel] package quantity 2000pcs ! images are for reference only and show exemplary products. ! this pdf document was created based on the data listed on the tdk corporation website. ! all speci?cations are subject to change without notice. copyright(c) tdk corporation. all rights reserved.