To Download CGA4J3X7R1C475K125AE Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  e q uivalent c2012x7r1c475k for automotive automotive grade ( soft termination ) cga4 ( 2012 ) [ eia cc0805 ] l 2.00mm +0.45 , -0.2mm w 1.25mm +0.25 , -0.2mm t 1.25mm +0.25 , -0.2mm b 0.20mm min. g 0.50mm min. x7r ( -55 to 125 de g c +/-15% ) 1c ( 16vdc ) 4.7uf k ( +/-10% ) 7.5% max. 21mohm min. yes all s p ecifications are sub j ect to chan g e without notice. january 4, 2016 CGA4J3X7R1C475K125AE tdk item descri p tion : cga4j3x7r1c475kt***s cap. vs. freq. characteristic 0.1 1 10 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz cap./uf |z|, esr vs. freq. characteristics 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz |z|, esr/ohm |z| esr dc bias characteristic -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 0 5 10 15 20 dc bias/v cap. change/% temperature characteristics -90 -80 -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 20 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100 120 140 temperature/degc cap. change/% temp.chara. tcbias(1/2rated) ripple temperature rise characteristics 0 5 10 15 20 25 0 0.5 1 1.5 2 2.5 3 current/arms temperature rise/degc 100khz 500khz 1mhz application & main feature series dimensions tem p erature c haracteristic rated volta g e c a p acitance c a p acitance tolerance dissi p ation facto r insulation resistance a e c - q 2 00 characterization sheet ( multilayer ceramic chip capacitors )