To Download C1005X5R1H104K050BB-17 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  multilayer ceramic chip capacitors 1 of 3 creation date : april 11, 2017 (gmt) c1005x5r1h104k050bb tdk item description c1005x5r1h104kt**** applications commercial grade please refer to part no. cga2b3x5r1h104k050bb for automotive use. feature general general (up to 50v) series c1005 [eia 0402] status production (not recommended for new design) size length(l) 1.00mm 0.05mm width(w) 0.50mm 0.05mm thickness(t) 0.50mm 0.05mm terminal width(b) 0.10mm min. terminal spacing(g) 0.30mm min. recommended land pattern (pa) 0.30mm to 0.50mm recommended land pattern (pb) 0.35mm to 0.45mm recommended land pattern (pc) 0.40mm to 0.60mm electrical characteristics capacitance 100nf 10% rated voltage 50vdc temperature characteristic x5r(15%) dissipation factor (max.) 5% insulation resistance (min.) 5000m other soldering method re?ow aec-q200 no packing punched (paper)taping [180mm reel] package quantity 10000pcs ! images are for reference only and show exemplary products. ! this pdf document was created based on the data listed on the tdk corporation website. ! all speci?cations are subject to change without notice. copyright(c) tdk corporation. all rights reserved.