To Download C0402C0G1C820K020BC-16 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  commercial grade ( general ( u p to 50v ) ) c0402 [ eia cc01005 ] l 0.40mm +/-0.02mm w 0.20mm +/-0.02mm t 0.20mm +/-0.02mm b 0.07mm min. g 0.14mm min. c0g ( -55 to 125 de g c 0+/-30 pp m/de g c ) 1c ( 16vdc ) 82 p f k ( +/-10% ) 1000 min. 10gohm min. not a pp licable all s p ecifications are sub j ect to chan g e without notice. january 2, 2016 c0402c0g1c820k020bc tdk item descri p tion : c0402c0g1c820kt**** cap. vs. freq. characteristic 1 10 100 1000 1 10 100 1000 10000 frequency/mhz cap./pf |z|, esr vs. freq. characteristics 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1 10 100 1000 10000 frequency/mhz |z|, esr/ohm |z| esr dc bias characteristic -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 0 5 10 15 20 dc bias/v cap. change/% temperature characteristics -0.5 -0.4 -0.3 -0.2 -0.1 0 0.1 0.2 0.3 0.4 0.5 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100 120 140 160 temperature/degc cap. change/% temp.chara. tcbias(1/2rated) application & main feature series dimensions tem p erature c haracteristic rated volta g e c a p acitance c a p acitance tolerance q factor insulation resistance a e c - q 2 00 characterization sheet ( multilayer ceramic chip capacitors )