To Download C2012X7R1H474M125AB Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  commercial grade ( general ( u p to 50v ) ) c2012 [ eia cc0805 ] l 2.00mm +/-0.2mm w 1.25mm +/-0.2mm t 1.25mm +/-0.2mm b 0.20mm min. g 0.50mm min. x7r ( -55 to 125 de g c +/-15% ) 1h ( 50vdc ) 470nf m ( +/-20% ) 5% max. 1.06gohm min. not a pp licable all s p ecifications are sub j ect to chan g e without notice. january 3, 2016 C2012X7R1H474M125AB tdk item descri p tion : c2012x7r1h474mt**** cap. vs. freq. characteristic 1 10 100 1000 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz cap./nf |z|, esr vs. freq. characteristics 0.01 0.1 1 10 100 1000 10000 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz |z|, esr/ohm |z| esr dc bias characteristic -90 -80 -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 0 1 02 03 04 05 06 0 dc bias/v cap. change/% temperature characteristics -90 -80 -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 20 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100 120 140 temperature/degc cap. change/% temp.chara. tcbias(1/2rated) ripple temperature rise characteristics 0 5 10 15 20 25 0 0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 current/arms temperature rise/degc 100khz 500khz 1mhz application & main feature series dimensions tem p erature c haracteristic rated volta g e c a p acitance c a p acitance tolerance dissi p ation facto r insulation resistance a e c - q 2 00 characterization sheet ( multilayer ceramic chip capacitors )