To Download C3216X5R0G107M160AB Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  commercial grade ( general ( u p to 50v ) ) c3216 [ eia cc1206 ] l 3.20mm +0.3 , -0.1mm w 1.60mm +0.3 , -0.1mm t 1.60mm +0.3 , -0.1mm b 0.20mm min. g 1.00mm min. x5r ( -55 to 85 de g c +/-15% ) 0g ( 4vdc ) 100uf m ( +/-20% ) 10% max. 1mohm min. not a pp licable all s p ecifications are sub j ect to chan g e without notice. january 3, 2016 C3216X5R0G107M160AB tdk item descri p tion : c3216x5r0g107mt**** cap. vs. freq. characteristic 1 10 100 1000 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz cap./uf |z|, esr vs. freq. characteristics 0.001 0.01 0.1 1 10 100 0.001 0.01 0.1 1 10 100 1000 frequency/mhz |z|, esr/ohm |z| esr dc bias characteristic -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 012345 dc bias/v cap. change/% temperature characteristics -90 -80 -70 -60 -50 -40 -30 -20 -10 0 10 20 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100 temperature/degc cap. change/% temp.chara. tcbias(1/2rated) ripple temperature rise characteristics 0 5 10 15 20 25 01234567 current/arms temperature rise/degc 100khz 500khz 1mhz application & main feature series dimensions tem p erature c haracteristic rated volta g e c a p acitance c a p acitance tolerance dissi p ation facto r insulation resistance a e c - q 2 00 characterization sheet ( multilayer ceramic chip capacitors )