To Download CRA12E083120RJTR Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
cra12e, cra12s www.vishay.com vishay revision: 24-jun-13 2 document number: 31003 for technical questions, contact: thickfilmchip@vishay.com this document is subject to change without notice. the products described herein and this document are subject to specific disclaimers, set forth at www.vishay.com/doc?91000 circuit available types and ranges model terminal count circuit temperature coefficient tolerance cra12s 10 01 02 03 20 100 ppm/k 200 ppm/k 1 %; 2 %; 5 % cra12e 08 01 02 03 20 10 packaging model tape width diameter pitch pieces/reel blister tape acc. iec 60286-3, type ii part number product description cra12e 08 ? cra12e 10 ? cra12s 10 12 mm 180 mm/7" 330 mm/13" 8 mm 2000 5000 tr tl rb8 rd7 pin 1 10 pin 02 circuit pin 1 8 pin 10 pin 01 circuit 03 circuit 20 circuit pin 1 8 pin 10 pin
cra12e, cra12s www.vishay.com vishay revision: 24-jun-13 4 document number: 31003 for technical questions, contact: thickfilmchip@vishay.com this document is subject to change without notice. the products described herein and this document are subject to specific disclaimers, set forth at www.vishay.com/doc?91000 note (1) figures are given for a single element. all tests are carried out in accordance with the following specifications: ? en 60115-1, generic specification ? en 140400, sectional specification ? en 140401-802, detail specification ? iec 60068-2 environmental test procedures packaging of components is done in paper or blister ta pes according to iec 60286-3 test procedures and requirements en 60115-1 clause iec 60068-2 test method test procedure requirements permissible change ( ? r ) (1) stability class 1 or better stability class 2 or better stability for product type: 10 ? to 1 m ? cra12e/cra12s 4.5 - resistance - 1 % 2 %, 5 % 4.7 - voltage proof u = 1.4 x u ins ; 60 s no flashover or breakdown 4.13 - short time overload ?? 2 x u max . ; ? duration according to style (0.25 % r + 0.05 ? ) (0.5 % r + 0.05 ? ) 4.17.2 58 (td) solderability solder bath method; sn60pb40; non-activated flux; (235 5) c; (2 0.2) s good tinning ( ? 95 % covered) no visible damage solder bath method; sn96.5ag3cu0.5; non-activated flux; (245 5) c; (3 0.3) s good tinning ( ? 95 % covered) no visible damage 4.8.4.2 - temperature coefficient (20/- 55/20) c and (20/125/20) c 100 ppm/k 200 ppm/k 4.32 21 (u u3 ) shear (adhesion) 45 n no visible damage 4.33 21 (u u1 ) substrate bending d epth 2 mm; 3 times no visibl e damage, no open circuit in bent position (0.25 % r + 0.05 ? ) 4.19 14 (na) rapid change of temperature 30 min. at - 55 c; 30 min at 125 c 5 cycles 1000 cycles (0.25 % r + 0.05 ? ) (1 % r + 0.05 ? ) (0.5 % r + 0.05 ? ) (1 % r + 0.05 ? ) 4.23 - dry heat - (1 % r + 0.05 ? ) (2 % r + 0.1 ? ) 4.23.2 2 (ba) damp heat, cyclic 125 c; 16 h 4.23.3 30 (db) cold 55 c; ? 90 % rh; 24 h; 1 cycle 4.23.4 1 (aa) low air pressure - 55 c; 2 h 4.23.5 13 (m) - 1 kpa; (25 10) c; 1 h 4.23.6 30 (db) damp heat, cyclic 55 c; ? 90 % rh; 24 h; 5 cycle 4.23.7 - dc load 4.25.1 - endurance at 70 c 1.5 h on; 0.5 h off; 70 c; 1000 h 70 c; 8000 h (1 % r + 0.05 ? ) (2 % r + 0.1 ? ) (2 % r + 0.1 ? ) (4 % r + 0.1 ? ) 4.18.2 58 (td) resistance to soldering heat solder bath method; (260 5) c; (10 1) s (0.25 % r + 0.05 ? ) (0.5 % r + 0.05 ? ) 4.35 - flammability, needle flame test iec 60695-11-5; 10 s no burning after 30 s 4.24 78 (cab) damp heat, steady state (40 2) c; (93 3) % rh; 56 days (1 % r + 0.05 ? ) 4.25.3 - endurance at upper category temperature 155 c; 1000 h (1 % r + 0.05 ? ) (2 % r + 0.1 ? ) 4.40 - electrostatic discharge (human body model) iec 61340-3-1; 3 positive and 3 negative discharges; esd voltage: 500 v (1 % r + 0.05 ? ) 4.29 45 (xa) component solvent re sistance isopropyl alcohol; 50 c; method 2 no visible damage 4.30 45 (xa) solvent resistance of marking isopropyl alcohol; 50 c; method 1; toothbrush marking legible, no visible damage 4.22 6 (fc) vibration, endurance by sweeping f = 10 hz to 2000 hz; x, y, z ? 1.5 mm; a ? 200 m/s 2 ; 10 sweeps per axis (0.25 % r + 0.05 ? ) (0.5 % r + 0.05 ? ) 4.37 - periodic electric overload 0.1 s on; 2.5 s off; 1000 cycles (1 % r + 0.05 ? ) 4.27 - single pulse high voltage overload, 10 s/700 s 10 pulses (1 % r + 0.05 ? ) u 2.5 x p 70 x r = up 70 x r = u p 70 x r u max. ? = u 15 x p 70 x r 2 x u max. ? = ? 10 x p 70 x r 2 x u max. ? =