To Download RTD-P0603-40-1001-G Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
rtd series issue august 2002 ir ir ir ir ir c c c c c ad ad ad ad ad v v v v v anced film di anced film di anced film di anced film di anced film di vision vision vision vision vision ? corpus christi texas 78411 usa ? irc advanced film division telephone: 361 992 7900 ? facsimile: 361 992 3377 ? email: afdsales@irctt.com ? website: www.irctt.com platinum temperature sensor ordering data physical data l a w h b top side bottom lwha b 3 0 6 0 p" 4 0 0 . " 3 6 0 . 0" 4 0 0 . " 1 3 0 . 0" 4 0 0 . " 0 2 0 . 0" 4 0 0 . " 8 0 0 . 0" 4 0 0 . " 8 0 0 . 0 5 0 8 0 p" 5 0 0 . " 1 8 0 . 0" 5 0 0 . " 0 5 0 . 0" 6 0 0 . " 0 2 0 . 0" 8 0 0 . " 6 1 0 . 0" 8 0 0 . " 6 1 0 . 0 6 0 2 1 p" 6 0 0 . " 6 2 1 . 0" 5 0 0 . " 3 6 0 . 0" 4 0 0 . " 4 2 0 . 0" 8 0 0 . " 6 1 0 . 0" 8 0 0 . " 6 1 0 . 0 for additional information or to discuss your specific requirements, please contact our applications team using the contact details below. rtd - p1206 - 40 - 1001 - d model tolerance code p1206 = 1206 chip sensor d = 0.5% p0805 = 0805 chip sensor f = 1.0% p0603 = 0603 chip sensor g = 2.0% j = 5.0% temperature coefficient resistance code 40 = +3750ppm/c 100ppm/c standard 4 digit resistance code 42 = +3850ppm/c 100ppm/c ex: 1000 = 100w; 1001 = 1000w 43 = +3850ppm/c 50ppm/c