To Download MEH60-5000-C1-30 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  (clockwise rotation viewed from front) specifications mechanical 1. max shaft load, radial: 2.0 kgf axial: 1.0 kgf 2. moment of inertia: 40 g?cm 2 3. angular acceleration: 1x10 5 rad/s 2 4. max slewing speed: 1000 rpm 5. starting torque: 200 gf?cm max. 6. rotational life: 1 x 10 7 rpm?hrs meh60-xxx-xx-xxx a type supply voltage current output voltage sink current signal risetime freq. response 24vdc 60ma max. 0.5v h l 30 - 100khz 2s 20ma max. rcd vcc - 1v environmental 1. operating temp: 0 to +60 c 2. storage temp: -20 to +80 c 3. humidity: 90% rh, no condensation 4. vibration: 10~55 hz, 1.5 mm, 2 hrs 5. shock: 50g, 11ms, 3 axes, 3 reps output circuits vcc signal type c (open coll) 0v type r (voltage) vcc 0v type e (line driver) signal p d c b a h h min h max signal z signal a signal b p = 1 ppr 4 8 a,b,c,d = p p h = p 0.75p sig a sig a sig b sig b sig z sig z type e type r,c wave duty ratio: 50% 25% output waveform meh60-xxx 200 200 p/r 2000 2000 p/r 400 400 p/r 4000 4000 p/r 500 500 p/r 5000 5000 p/r 600 600 p/r 5400 5400 p/r 1000 1000 p/r 9000 9000 p/r 1800 1800 p/r standard resolutions c u i stack, inc. 9615 sw allen blvd. #103 beaverton, or 97005 tel: 503/643-4899 fax: 503/643-6129 pa r t n o. rev. drawn by updated checked released inv. sig. 30ma max cable shield 0v vcc signal 2k w 30? 120? pcd60 30 ?74 7.5 3-m4 ?30 ?35 31 ? c u i stack, inc. , 1997 20ma max cable shield meh60-_ _ _-_ _-_ _ _ input voltage: 1 = 5vdc 10% 2 = 12vdc 10% 3 = 5~12vdc 10% 4 = 24vdc 10% resolution output format: r = voltage c = open coll e = line driver ordering instructions bore size: 127 = 0.5" 1905 = 0.75" 254 = 1.0" 30 = 30mm 5~12vdc 5~12vdc 5vdc 150ma max. 3 2.5v