To Download PE3X20TF-FREQ-OUT7 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  pe1145t lv pecl series 6 pad leadless surface mount oscillator enable/ disable function differential lv pecl output alternate pinouts compatible with all major suppliers availa ble 170.00 mhz ? 650.00 mhz standard specifications overall frequency stability pe1145t: 50 ppm, pe1144t: 25 ppm, pe1120t: 20 ppm over operating temp. range operating temperature range 0 to +80 c is standard, but can be extended to - 40 to +85 c for certain frequencies consult factory for available frequencies and specs. not all options available for all frequencies. a special part numbe r may be assigned. mechanical: not to scale inches (mm) .400 (10.16) max may 2002 .560 (14.23) max vcc e/d gnd qn solder pads 19013 36th ave. west suite h lynnwood, wa 98036, usa consult factory for higher frequencies supply voltage (vcc) 3.3 volts 10% standard, but 5.0 volts or 2.5 volts also available output waveform pecl with differential output logic ? 1 ? vcc - 1.025 volts minimum logic ? 0 ? vcc - 1.620 volts maximum output load output must be terminated into 50 ohms to (vcc - 2.0 v). see test circuit 5 and note 1. enable/disable option (e/d) part numbering guide model frequency stability 45 = 50 ppm 44 = 25 ppm frequency in mhz special specifications (choose all that apply) pe11 45 t y -- 350.0m 20 = 20 ppm symmetry tr & tf 45/55% to 55/45% at 50% of vcc level standard, tighter symme try available 300 ps max (20 to 80%) 115 ma typical, 130 ma maximum supply current (icc) consult factory jitter note 1: in the typical pecl 100k logic output voh is 2.35 v olts and vol is 1.60 volts at 3.3 vcc. the center voltage of the pecl is th erefore1.975 volts. if a 50 resistor is placed between the output and vcc ? 2 volts (1.3 volts), the current through the resistor is (1 .975 ? 1.3) / 50 = 13.5 ma. the same load can be simulated by a resistor of 147 1% ohms to ground (1.975 / 0.0135 = 146.29 ohms). if additi onal load current is placed on the output, its load current must be subtracted from the 13.5 ma to calculate a new load resistor. using similar calc ulations, use 274 1% ohms to ground for 5.0v operation. w ple q n.c. .217 (5.5) max consult factory for alternate pinout (425) 776 - 1880, fax: (425) 776 - 2760, ple - sales@pletronics.com, www.pletronics.com 3 pl tronics, inc. packaging tube or 24mm tape 16mm pitch frequency stability is inclusive of frequency shifts due to calibration, temperature, supply voltage, shock, vibration a nd load due to part size and factory abilities, part marking may var y from lot to lot and may contain our part number or an inte rnal code. output enabled when pin #2 is open or at cmos logic ? 1 ? ; output disabled when pin #2 is at cmos logic ? 0 ? . pe11 = std pinout pe3x = alt pinout n.c. or .200 (5.08) 1 2 3 6 5 4 .23 (5.8) .05 (1.3) .12 (3.0) 3 2 4 5 6 1 e: extended operating temperature range (- 40 to +85 c) f: 47.5 /52.5% symmetry at 50% of vcc v: supply voltage of 3.3 volts 10% w: supply voltage of 2.5 volts 5 % y: supply voltage of 5.0 volts 10% (see waveform 2)