To Download TC20-11EWA Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  spec no: dsab6551 rev no: v.5 date: nov/28/2005 page: 1 of 4 approved: j. lu checked: joe lee drawn: y.w.wang erp:1332000580 package dimensions & internal circuit diagram notes: 1. all dimensions are in millimeters (inches), tolerance is 0 .25(0.01")unless otherwise noted. 2. specifications are subject to change without notice. description the high efficiency red source color devices are made with gallium arsenide phosphide on gallium phosphide orange light emitting diode . p / n: tc20 - 11ewa high efficiency r ed 50mm (2.0 inch) 5x7 dot matrix display features  2.0 inch matrix height.  dot size 5mm.  low current operation.  high contrast and light output.  compatible with ascii and ebcdic codes.  stackable horizontally.  easy mounting on p.c. boards or sockets.  categorized for luminous intensity.  mechanically rugged.  standard : gray face, white dot.  rohs compliant.
spec no: dsab6551 rev no: v.5 date: nov/28/2005 page: 2 of 4 approved: j. lu checked: joe lee drawn: y.w.wang erp:1332000580 selection guide part no. dice lens type iv (ucd) @ 10ma min. typ. tc20 - 11ewa high efficiency red(gaasp/gap) white diffused 3000 12000 column cathode description electrical / optical characteristics at t a =25 c absolute maximum ratings at t a =25 c notes: 1. 1/10 duty cycle, 0.1ms pulse width. 2. 2mm below package base. symbol parameter device typ. max. test conditions units peak peak wavelength high efficiency red 627 nm i f =20ma d dominant wavelength high efficiency red 625 nm i f =20ma ? 1/2 spectral line half - width high efficiency red 45 nm i f =20ma c capacitance high efficiency red 15 pf v f =0v;f=1mhz v f forward voltage high efficiency red 2.0 2.5 v i f =20ma i r reverse current high efficiency red 10 ua v r = 5v parameter high efficiency red units power dissipation 105 mw dc forward current 30 ma peak forward current [1] 160 ma reverse voltage 5 v operating / storage temperature - 40c to +85c lead solder temperature [2] 260c for 5 seconds