To Download DC56-51CGKWA Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  spec no: dsaj8210 rev no: v.4 date: nov/17/2010 page: 1 of 4 approved: wynec checked: joe lee drawn: f.f.zhou erp: 1302001034 14.22mm (0.56inch) dual digit numeric display part number: DC56-51CGKWA green features z 0.56 inch digit height. z low current operation. z excellent character appearance. z easy mounting on p.c. boards or sockets. z two digit package simplifies alignments & assembly. z mechanically rugged. z standard : gray face, white segment. z rohs compliant. description the green source color devices are made with algainp on gaas substrate light emitting diode. package dimensions& internal circuit diagram notes: 1. all dimensions are in millimeters (inches), tolerance is 0.25(0.01")unless otherwise noted. 2. the specifications, characteristics and technical data descri bed in the datasheet are subject to change without prior notice .
spec no: dsaj8210 rev no: v.4 date: nov/17/2010 page: 2 of 4 approved: wynec checked: joe lee drawn: f.f.zhou erp: 1302001034 selection guide note: 1. luminous intensity/ luminous flux: +/-15%. absolute maximum ratings at ta=25c electrical / optical characteristics at ta=25c notes: 1.wavelength: +/-1nm. 2. forward voltage: +/-0.1v. notes: 1. 1/10 duty cycle, 0.1ms pulse width. 2. 2mm below package base. part no. dice lens type iv (ucd) [1] @ 10ma min. typ. DC56-51CGKWA green (algainp) white diffused 14000 23000 common cathode, rt. hand decimal description symbol parameter device typ. max. units test conditions peak peak wavelength green 574 nm i f =20ma d [1] dominant wavelength green 570 nm i f =20ma ? 1/2 spectral line half-width green 20 nm i f =20ma c capacitance green 15 pf v f =0v;f=1mhz v f [2] forward voltage green 2.1 2.5 v i f =20ma i r reverse current green 10 ua v r =5v parameter green units power dissipation 75 mw dc forward current 30 ma peak forward current [1] 150 ma reverse voltage 5 v operating / storage temperature -40c to +85c lead solder temperature[2] 260c for 3-5 seconds