To Download EMK32G2H-111111M Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  pb rohs emk32g2h-111.111m emk32 g 2 h -111.111m series rohs compliant (pb-free) 4 pad 2.5mm x 3.2mm smd 2.5vdc lvcmos mems oscillator frequency tolerance/stability 100ppm maximum over -40c to +85c duty cycle 50 5(%) nominal frequency 111.111mhz output control function tri-state (disabled output: high impedance) electrical specifications nominal frequency 111.111mhz frequency tolerance/stability 100ppm maximum over -40c to +85c (inclusive of all conditions: calibration tolerance at 25c, frequency stability over the operating temperature range, supply voltage change, output load change, first year aging at 25c, 260c reflow, shock, and vibration) aging at 25c 1ppm maximum first year operating temperature range -40c to +85c supply voltage 2.5vdc 5% input current 20ma maximum output voltage logic high (voh) 90% of vdd minimum (ioh=-8ma) output voltage logic low (vol) 10% of vdd maximum (iol=+8ma) rise/fall time 2nsec maximum (measured from 20% to 80% of waveform) duty cycle 50 5(%) (measured at 50% of waveform) load drive capability 15pf maximum output logic type cmos output control function tri-state (disabled output: high impedance) output control input voltage +0.7vdd minimum or no connect to enable output, +0.3vdd maximum to disable output peak to peak jitter (tpk) 250psec maximum, 100psec typical start up time 50msec maximum storage temperature range -55c to +125c environmental & mechanical specifications esd susceptibility mil-std-883, method 3015, class 2, hbm 2000v flammability ul94-v0 mechanical shock mil-std-883, method 2002, condition g, 30,000g moisture resistance mil-std-883, method 1004 moisture sensitivity level j-std-020, msl 1 resistance to soldering heat mil-std-202, method 210, condition k resistance to solvents mil-std-202, method 215 solderability mil-std-883, method 2003 (pads on bottom of package only) temperature cycling mil-std-883, method 1010, condition b thermal shock mil-std-883, method 1011, condition b vibration mil-std-883, method 2007, condition a, 20g www.ecliptek.com | specification subject to change without notice | rev k 8/14/2010 | page 1 of 5
emk32g2h-111.111m www.ecliptek.com | specification subject to change without notice | rev k 8/14/2010 | page 3 of 5 output disable (high imped ance st a te) output w a veform & timing dia gram v oh v ol 80% of w a v ef or m 50% of w a v ef or m 20% of w a v ef or m f all time rise time t w t duty cycle (%) = t w /t x 100 v ih v il t plz t pzl clock output tri-st a te input supply v oltage (v dd ) t est cir cuit f or cmos output output t r i-state or p o w er do wn ground + + + _ _ _ p o w er supply 0.01 f (note 1) 0.1 f (note 1) c l (note 3) note 1: an e xter nal 0.1 f lo w frequency tantalum b ypass capacitor in par allel with a 0.01 f high frequency cer amic b ypass capacitor close to the pac kage g round and v dd pin is required. note 2: a lo w capacitance (<12pf), 10x atten uation f actor , high impedance (>10mohms), and high bandwidth (>300mhz) passiv e probe is recommended. note 3: capacitance v alue c l includes sum of all probe and fixture capacitance . v oltage meter current meter oscilloscope f requency counter probe (note 2)