To Download 240-031-5-37SCF1NN Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  micro-d connectors d-8 glenair, inc. ? 1211 air way ? glendale, ca 91201-2497 ? 818-247-6000 ? fax 818-500-9912 ? 2008 glenair, inc. printed in u.s.a. cage codes 06324 www.glenair.com e-mail: sales@glenair.com d 240-031 micro-d filter connectors vertical mount printed circuit board printed circuit board micro-d filter connectors. these vertical mount pcb connectors are ideal for fexible circuit or motherboard applications. integral board standoffs and pre-tinned tails these connectors are solder dipped (63/37 snpb) and feature a full complement of mounting hardware options. .096/.088 (2.43/2.23) dia. d a b c e ?.018 .002 (0.46 0.05) f tail length .015 ( 0.38) .025 (0.64) pi filter .930 (23.62) max. c filter .530 (13.46) max. shell finish (see table i) filter connector product code micro-d vertical mount pcb basic part number number of contacts 9, 15, 21, 25, 31, 37 filter class a, b, c, d, e, f or g (see table ii) contact type p - pin s - socket filter type p - pi circuit c - c circuit 240 - 031 - 2 - 25 p c d 1 pn pc tail length (inches) 1 - .110 (2.79 mm) 2 - .250 (6.35 mm) hardware option nn - no jackpost, no threaded insert pn - extended jackpost for .062" (1.6) pcb, no threaded insert rn - extended jackpost for .196" (5.0) pcb, no threaded insert nu - threaded insert only, no jackposts pu - short jackpost and threaded insert rear panel jackposts with threaded insert: r6u - 0.125" (3.2) panel r5u - 0.094" (2.4) panel r4u - 0.062" (1.6) panel r3u - 0.047" (1.2) panel r2u - 0.031" (0.8) panel jack screw options: m - hex head jackscrews s - slot head jackscrews
micro-d connectors d-9 glenair, inc. ? 1211 air way ? glendale, ca 91201-2497 ? 818-247-6000 ? fax 818-500-9912 ? 2008 glenair, inc. printed in u.s.a. cage codes 06324 www.glenair.com e-mail: sales@glenair.com d 240-031 micro-d filter connectors vertical mount printed circuit board micro-d filter pigtail dimensions layout a max. b c max. d max. e max. f in. mm. in . .003 mm. 0.08 in. mm. in. mm. in. mm. in. .004 mm. 0.10 9p .785 19.94 .565 14.35 .333 8.46 .184 4.67 .310 7.87 .183 4.65 9s .785 19.94 .565 14.35 .400 10.16 .250 6.35 .310 7.87 .195 4.95 15p .935 23.75 .715 18.16 .483 12.27 .184 4.67 .310 7.87 .183 4.65 15s .935 23.75 .715 18.16 .551 14.00 .250 6.35 .310 7.87 .195 4.95 21p 1.085 27.56 .865 21.97 .633 16.08 .184 4.67 .310 7.87 .183 4.65 21s 1.085 27.56 .865 21.97 .701 17.81 .250 6.35 .310 7.87 .195 4.95 25p 1.185 30.01 .965 24.51 .733 18.62 .184 4.67 .310 7.87 .183 4.65 25s 1.185 30.01 .965 24.51 .801 20.35 .250 6.35 .310 7.87 .195 4.95 31p 1.335 33.91 1.115 28.32 .883 22.43 .184 4.67 .310 7.87 .183 4.65 31s 1.335 33.91 1.115 28.32 .951 24.16 .250 6.35 .310 7.87 .195 4.95 37p 1.485 37.72 1.265 32.13 1.033 26.24 .184 4.67 .310 7.87 .183 4.65 37s 1.485 37.72 1.265 32.13 1.101 27.96 .250 6.35 .310 7.87 .195 4.95 table ll: capacitor array code capacitance range* class pi - circuit (pf) c - circuit (pf) a 38,000 - 56,000 19,000 - 28,000 b 32,000 - 45,000 16,000 - 22,500 c 18,000 - 33,000 9,000 - 16,500 d 8,000 - 12,000 4,000 - 6,000 e 3,300 - 5,000 1,650 - 2,500 f 800 - 1,300 400 - 650 g 400 - 600 200 - 300 table i: shell finish sym material finish description 1 aluminum cadmium 2 aluminum nickel 5 aluminum gold 6 aluminum chem film 33 aluminum ni-ptfe 1000 hour grey tm
micro-d connectors d-10 glenair, inc. ? 1211 air way ? glendale, ca 91201-2497 ? 818-247-6000 ? fax 818-500-9912 ? 2008 glenair, inc. printed in u.s.a. cage codes 06324 www.glenair.com e-mail: sales@glenair.com d connector supplied without hardware connector supplied with threaded inserts nn style thru-hole, no hardware nu style threaded insert jackpost and threaded insert rear panel jackpost and threaded insert pu style jackpost with threaded insert ru style rear panel jackpost with threaded insert ?.018 .002 (0.46 0.05) a diameter 9-51 cont acts .096/.088 (2.44/2.24) 100 cont acts .150/.145 (3.81/3.68) a 9-51 contacts no. 2-56 unc-2b 100 contacts no. 4-40 unc-2b .160 (4.1) min. (9-51 pins) .225 (5.7) min. (100 pin) .160 (4.1) min. (9-51 pins) .225 (5.7) min. (100 pin) extended jackpost jackscrew, hex jackscrew, slot pn style for .062" pcb rn style for .196" pcb m style hex head jackscrew with e-ring s style slot head jackscrew with e-ring pc board 240-031 micro-d filter connectors vertical mount pcb hardware options