To Download GOT-3156T-823 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  * all specifcations and photos are subject to change without notice. 477 1. power switch 2. dc power input 3. usb 2.0 x 2 4. com 4 (rs-232) 5. com 3 (rs-232) 6. com 1 (rs-232/422/485) 7. com 2 (rs-232) 8. vga 9. ethernet 10. usb 2.0 x 2 11. audio (line-out) i/o of got-3156tl-830 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 4 GOT-3156T-823/got-3156tl-830 15" xga tft extended temp. fanless touch panel computer with intel ? atom? processor (-20c ~ +65c) 15" xga tft fanless touch panel computer with intel ? atom? processor (-20c ~ +55c) 15" xga (1024 x 768) color tft lcd display fanless cooling system with intel ? atom? processor z510pt 1.1 ghz (got-3156t); intel ? atom? n270 1.6 ghz (got-3156tl) supports wide temperature range of -20c ~ +65c (got-3156t) anti-vibration up to 1.3g (hdd, random) supports wlan antenna (ieee 802.1b/802.11g) (optional) easy for expansion: mini card (usb interface) over-current protection fuse supports panel mount, vesa arm, desktop stand, wall mount introduction specifcations the got-3156t is a 15" xga fanless touch panel computer. by supporting a wide temperature range from -20c +65c, it can be used in any harsh environment. the unit adopts 15" xga tft-lcd and low power consumption intel ? atom? processor. with the growing demand of wireless application, it provides one mini card slot for wireless network connection. by just plugging in the mini card wlan card, customers have instant access wireless lan. this model is suitable for many applications including transportation, train, control platform of ships, heavy industry, and oil pipe monitoring systems. wide-temperature (-20c +65c) supported the got-3156t adopts unique extended temperature technology, with a temperature range from -20c +65c, with fanless cooling system and compact design for harsh environment. sunlight readable design: 400 nits the got-3156t adopts a high brightness lcd, 400 nits, with sunlight readable technology. the screen is legible even under strong sunlight and is readable under skies outdoor in parking lots and more. wlan antenna supported (optional) the got-3156t/tl provides a mini card slot and wlan antenna for wireless network connections. by simply plugging in the wireless lan card, customers can use the unit in a wireless environment. anti-vibration up to 1.3g with a unique anti-vibration design patent, the got-3156tl can work well under 1.3g (5~500hz) in operation mode and equipped with a 2.5 hdd. front bezel ip65, nema 4 rugged protection, aluminum front bezel lcd panel display type 15" xga tft lcd brightness (cd/m2) 400 nits resolution 1024 x 768 viewing angle (h/v) 140/130 main system cpu intel ? atom? processor z510pt 1.1 ghz (got-3156t) intel ? atom? processor n270 1.6 ghz (got-3156tl) chipset intel ? system control hub us15w pt (got-3156t) intel ? 945gse-ich7m (got-3156tl) system memory 1 x 200-pin ddr2 533 so-dimm max. up to 2 gb bios phoenix-award 4mbit with rpl/pxe lan boot rom, smartview and customer cmos backup (got-3156t) ami 8 mbit with rpl/pxe lan boot rom (got-3156tl) storage 1 x 2.5" sata hdd 1 x compactflash? watchdog timer 255 levels, 0~255 sec. onboard intel ? gma 500 (got-3156t) graphics integrated intel ? 945gse (got-3156tl) features e xtended t emperature fanless low p ower dualv iew side view
478 * all specifcations and photos are subject to change without notice. axiomtek.com overview industrial panel computers & monitors heavy-duty fanless touch panel computers digital signage solutions healthcare & medical solutions open frame panel computers accessories ? 2013 axiomtek co., ltd. all rights reserved. ordering information specifcations optional eos installation optional os installation dimensions i/o connector 2 x rs-232 (com 2/3) (got-3156t) 3 x rs-232 (com 2/3/4) (got-3156tl) 1 x rs-232/422/485 (com 1) 1 x vga 1 x audio (line-out) 1 x ps/2 keyboard/mouse (got-3156t) 4 x usb 2.0 1 x 10/100/1000mbps ethernet expansion interface 1 x pcie mini card (usb interface for got-3156t) touchscreen resistive type power supply 12/24vdc, 36w, w/ fuse power protection dimensions 396 mm (15.6") (w) x 56.2 mm (2.21") (d) x 312 mm (12.3") (h) (got-3156tl) packing dimensions 510 mm (20.08") (w) x 190 mm (7.48") (d) x 540 mm (21.26") (h) (got-3156tl) weight (net/gross) 5.3 kg (11.68 lb)/7.4 kg (16.31 lb) environment operating temperature: -20c ~ +65c (-4f ~ +149f) (got-3156t) (with w.t. dram/hdd/cf) -20v ~ +55c (-4f ~ +131f) (got-3156tl) storage temperature: -30c ~ +80c (-22f ~ +176f) relative humidity: 10% ~ 95% @ 40c; non-condensing operation vibration: 1.3g, 5 ~ 500hz, random for 2.5" hdd (got-3156tl) 2g, 5 ~ 500hz, random for compactflash? certifcation ce * w.t.: wide temperature. all w.t. supported products have to be sorted by axiomtek. GOT-3156T-823 15" xga tft fanless touch panel computer with intel ? atom? z510pt and extended temp. (-20c~ +65c) got-3156tl-830 15" xga tft fanless touch panel computer with intel ? atom? n270 (-20c ~ +55c) wall/vesa kit wall/vesa mount kit for got-3156t/tl desktop stand desktop stand kit for got-3156t/tl wireless kit 802.11 b/g wireless lan kit 50966a23040e power adapter, 70w, 110~230vac to 24vdc * specifcation and certifcations are based on options and may vary. window ? xp embedded windows ? ce.net windows ? xp got -3156t l-830