To Download 12CWQ10FNTRRPBF Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
www.vishay.com for technical qu estions within your region, please contact one of the fo llowing: document number: 94135 2 diodesamericas@vishay.com , diodesasia@vishay.com , diodeseurope@vishay.com revision: 14-jan-11 vs-12cwq10fnpbf vishay semiconductors schottky rectifier, 2 x 6 a note (1) pulse width < 300 s, duty cycle < 2 % note (1) thermal runaway condition fo r a diode on its own heatsink electrical specifications parameter symbol test conditions values units maximum forward voltage drop per leg see fig. 1 v fm (1) 6 a t j = 25 c 0.80 v 12 a 0.95 6 a t j = 125 c 0.65 12 a 0.78 maximum reverse leakage current per leg see fig. 2 i rm (1) t j = 25 c v r = rated v r 1 ma t j = 125 c 4 threshold voltage v f(to) t j = t j maximum 0.47 v forward slope resistance r t 20.68 m ? typical junction capacitance per leg c t v r = 5 v dc , (test signal range 100 khz to 1 mhz), 25 c 183 pf typical series inductance per leg l s measured lead to lead 5 mm from package body 5.0 nh thermal - mechanical specifications parameter symbol test conditions values units maximum junction and storage temperature range t j (1) , t stg - 55 to 150 c maximum thermal resistance, junction to case per leg r thjc dc operation see fig. 4 3.0 c/w per device 1.5 approximate weight 0.3 g 0.01 oz. marking device case style d-pak (similar to to-252aa) 12cwq10fn dp tot dt j ------------- 1 r thja -------------- <
document number: 95016 for technical questions concer ning discrete products, cont act: diodes-tech@vishay.com www.vishay.com revision: 04-nov-08 for technical qu estions concerning module products , contact: ind-modules@vishay.com 1 d-pak (to-252aa) outline dimensions vishay high power products notes (1) dimensioning and toleranci ng as per asme y14.5m-1994 (2) lead dimension uncontrolled in l5 (3) dimension d1, e1, l3 and b3 establish a mi nimum mounting surface for thermal pad (4) section c - c dimension apply to the flat section of the lead between 0.13 and 0.25 mm (0.005 and 0.10") from the lead tip (5) dimension d, and e do not include mold flash. mold flash shall not exceed 0.127 mm (0. 005") per side. these dimensions are meas ured at the outermost extremes of the plastic body (6) dimension b1 and c1 applied to base metal only (7) datum a and b to be determined at datum plane h (8) outline conforms to jedec outline to-252aa dimensions in millimeters and inches symbol millimeters inches notes symbol millimeters inches notes min. max. min. max. min. max. min. max. a 2.18 2.39 0.086 0.094 e 2.29 bsc 0.090 bsc a1 - 0.13 - 0.005 h 9.40 10.41 0.370 0.410 b 0.64 0.89 0.025 0.035 l 1.40 1.78 0.055 0.070 b2 0.76 1.14 0.030 0.045 l1 2.74 bsc 0.108 ref. b3 4.95 5.46 0.195 0.215 3 l2 0.51 bsc 0.020 bsc c 0.46 0.61 0.018 0.024 l3 0.89 1.27 0.035 0.050 3 c2 0.46 0.89 0.018 0.035 l4 - 1.02 - 0.040 d 5.97 6.22 0.235 0.245 5 l5 1.14 1.52 0.045 0.060 2 d1 5.21 - 0.205 - 3 ? 0 10 0 10 e 6.35 6.73 0.250 0.265 5 ?1 0 15 0 15 e1 4.32 - 0.170 - 3 ?2 25 35 25 35 ? 1 e (5) b 3 (3) 0.010 cab l3 (3) b a c h c l2 d (5) l4 b 2 x e b 2 (2) l5 1 2 3 4 ? 2 a c2 a a h seating plane c detail ?c? (7) seating plane a1 detail ?c? rotated 90 cw scale: 20:1 (l1) c c l ? ga u ge plane lead tip m 0.010 cab m 32 4 1 e1 d1 mi n . 0.265 (6.74) mi n . 0.245 (6.23) mi n . 0.0 8 9 (2.2 8 ) mi n . 0.06 (1.524) 0.4 88 (12.40) 0.409 (10.40) 0.093 (2.3 8 ) 0.0 8 5 (2.1 8 ) pad layout