To Download EUGA13-20250M Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  pb rohs euga13-20.250m eu g a 13 -20.250m series rohs compliant (pb-free) resistance welded hc-49/u crystal frequency tolerance/stability 15ppm at 25c, 30ppm over 0c to +70c mode of operation at-cut fundamental nominal frequency 20.250mhz load capacitance 13pf parallel resonant electrical specifications nominal frequency 20.250mhz frequency tolerance/stability 15ppm at 25c, 30ppm over 0c to +70c aging at 25c 5ppm/year maximum load capacitance 13pf parallel resonant shunt capacitance (c0) 7pf maximum equivalent series resistance 25 ohms maximum mode of operation at-cut fundamental drive level 2mwatts maximum storage temperature range -40c to +125c insulation resistance 500 megaohms minimum at 100vdc environmental & mechanical specifications fine leak test mil-std-883, method 1014, condition a gross leak test mil-std-883, method 1014, condition c lead integrity mil-std-883, method 2004 lead termination sn 2m - 6m mechanical shock mil-std-202, method 213, condition c resistance to soldering heat mil-std-202, method 210 resistance to solvents mil-std-202, method 215 solderability mil-std-883, method 2003 temperature cycling mil-std-883, method 1010 vibration mil-std-883, method 2007, condition a mechanical dimensions (all dimensions in millimeters) line marking 1 ecliptek 2 e20.250m e=configuration designator 3 xx xx=ecliptek manufacturing code www.ecliptek.com | specification subject to change without notice | rev f 8/12/2010 | page 1 of 3 12.70 min 13.58 max 4.88 0.20 dia 0.457 0.051(x2) 4.70 max 11.18 max