To Download E1UMA20-14660M Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  pb rohs e1uma20-14.660m e1u m a 20 -14.660m series rohs compliant (pb-free) resistance welded short hc-49/us crystal frequency tolerance/stability 15ppm at 25c, 20ppm over -40c to +85c mode of operation at-cut fundamental nominal frequency 14.660mhz load capacitance 20pf parallel resonant electrical specifications nominal frequency 14.660mhz frequency tolerance/stability 15ppm at 25c, 20ppm over -40c to +85c aging at 25c 5ppm/year maximum load capacitance 20pf parallel resonant shunt capacitance (c0) 7pf maximum equivalent series resistance 70 ohms maximum mode of operation at-cut fundamental drive level 1mwatt maximum storage temperature range -40c to +125c insulation resistance 500 megaohms minimum at 100vdc environmental & mechanical specifications fine leak test mil-std-883, method 1014 condition a gross leak test mil-std-883, method 1014 condition c lead integrity mil-std-883, method 2004 lead termination sn 2m - 6m mechanical shock mil-std-202, method 213 condition c resistance to soldering heat mil-std-202, method 210 resistance to solvents mil-std-202, method 215 solderability mil-std-883, method 2003 temperature cycling mil-std-883, method 1010 vibration mil-std-883, method 2007 condition a mechanical dimensions (all dimensions in millimeters) line marking 1 e14.660m e=ecliptek designator m=mhz www.ecliptek.com | specification subject to change without notice | rev e 8/12/2010 | page 1 of 3 6.35 min 2.50 max 4.88 0.20 dia 0.457 0.051(x2) 4.70 max 11.18 max