To Download NRSJ681M16V10X16TB127MMPF Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  210 nic components corp. www.niccomp.com www.lowesr.com www.rfpassives.com www.smtmagnetics.com nrsj series miniature aluminum electrolytic ca pac i tors ultra low impedance at high frequency, radial leads ? very low impedance ? long life at 105c (2000 hrs.) ? high stability at low temperature features characteristics precautions please review the notes on correct use, safety and precautions found on pages t10 & t11 of nic?s electrolytic capacitor catalog . also found at www.niccomp.com/precautions if in doubt or uncertainty, please review your speci c application - process details with nic?s technical support personnel: tpmg@niccomp.com rated voltage range 6.3 ~ 50vdc capacitance range 100 ~ 2,700 f operating temperature range -25 ~ +105c capacitance tolerance 20% (m) maximum leakage current after 2 minutes at 20c 0.01cv or 3 a whichever is greater max. tan at 120hz/20c w.v. (vdc) 6.3 10 16 25 35 50 s.v. (vdc) 8 13 20 32 44 63 c < 1,500 f 0.22 0.19 0.16 0.14 0.12 0.10 c = 2,200 f ~ 2,700 f 0.24 0.21 0.18 0.16 - - low temperature stability impedance ratio @ 120hz z-25c/z+20c 3 3 3 3 3 3 load life test at rated w.v. 105c 2,000 hrs. capacitance change within 25% of initial measured value tan less than 200% of speci ed value leakage current less than speci ed value standard product and case size table d x l (mm) cap ( f) code working voltage (vdc) 6.3 10 16 25 35 220 221 - - - - 10x12.5 330 331 - - - 10x12.5 10x16 390 391 - - - - 8x20 470 471 - - 10x12.5 10x16 10x20 680 681 - 10x12.5 10x16 10x20 - 1000 102 10x12.5 10x16 10x16 10x20 - 10x20 1500 152 10x16 10x20 10x20 - - 2200 222 10x20 - - - - diameter and leadspace (mm) size (d ? x l) tape and box* nrsj 102 m 25v 10x20 series tb capacitance code tolerance code rated voltage rohs compliant f part number system *see tape speci cation for details case dia. (d ) 810 lead dia. (d ) 0.6 0.6 lead spacing (f) 3.5 5.0 dim. 0.5 0.5 = l < 16mm = 1.5mm, l > 20mm = 2.0mm *see part number system for details pnbs fdil rohs compliant includes all homogeneous materials dimensions (mm) d 0.05 insulation sleeve f 0.5 d 4mm min. 15mm min. l + max. polarity marking drawing is representative of parts as supplied in bulk or straight lead format, please see taping speci cation for details on taped format packaging. - +
198 nic components corp. www.niccomp.com www.lowesr.com www.rfpassives.com www.smtmagnetics.com miniature aluminum electrolytic capacitors taping speci cations taping dimensions (mm) taping dimensions (mm) note: anode (+) lead feeds off first. for option of negative ( _ ) lead first, specify ?bn? standard radial taping (5mm lead spacing, formed leads) tb case dia. (d) 10 12.5 case size all all dim. d ?.05 0.6 0.6 h ?.75 19.0 19.0 f +0.8 ~ -0.2 5.0 5.0 p ?.0 25.4* p 0 12.7 ?.2 p 1 3.85 p 2 6.35 ?.0 w 18.0 ?.5 w 0 11.5 min w 1 9.0 ?.5 w 2 0 ~ 2.5 h 0 16.0 ?.5 i 1.0 max. d 0 4.0 ?.2 h 0 ?.0 (at top of can) t 0.7 ?.2 (not including lead) *optional taping speci cations 10mm diameter available with p dim. = 12.7mm (p/n suf x: tb12.7mmp) 12.5mm diameter available with p dim. = 15mm, p 1 = 5.0mm, p 0 = 15.0mm & p 2 = 7.5mm (p/n suf x: tb15mmp) case dia. (d) 4 5 6.3 8 case size 4x5 4x7 5x5 5x7 5x11 6.3x5 6.3x7 6.3x11 8x11.5 dim. d ?.05 0.45 0.45 0.5 0.45 0.5 0.6 h ?.75 17.5 17.5 18.5 17.5 18.5 20.0 f +0.8 ~ -0.2 5.0 -02 ~ +0.8 p 12.7 ?.0 p 0 12.7 ?.2 p 1 3.85 ?.5 (at end of tape) p 2 6.35 ?.0 w 18.0 ?.5 w 0 11.5 min. w 1 9.0 ?.5 w 2 0 ~ 2.5 h 0 16.0 ?.5 i 1.0 max. d 0 4.0 ?.2 h 0 ?.0 (at top of can) t 0.7 ?.2 (not including lead) standard radial taping (5mm lead spacing, straight leads) tb p 2 p ? d p 1 w 2 w 0 w 0 p 0 f s ? d 0 ? d w h h 0 1max t h 1max t h p 2 p ? d p 1 w 2 w 0 w 0 p 0 f s ? d 0 ? d w 1 h
199 nic components corp. www.niccomp.com www.lowesr.com www.rfpassives.com www.smtmagnetics.com taping dimensions (mm) special straight lead taping tbst special radial taping (2.5mm lead spacing, formed leads) tbf1 case dia. (d) 4 5 6.3 8 case size 4x5 4x7 5x5 5x7 5x11 6.3x5 6.3x7 6.3x11 8x11.5 dim. d ?.05 0.45 0.45 0.5 0.45 0.5 0.6 h ?.75 17.5 17.5 18.5 17.5 18.5 20.0 f +0.8 ~ -0.2 2.0* 2.0 2.0 2.5 2.5 3.5 p ?.0 12.7 ?.2 p 0 12.7 ?.2 p 1 5.1 5.1 5.1 5.1 5.1 4.6 p 2 6.35 ?.0 w 18.0 ?.5 w 0 11.5 min. w 1 9.0 ?.5 w 2 0 ~ 2.5 h 0 16.0 ?.5 i 1.0 max. d 0 4.0 ?.2 h 0 ?.0 (at top of can) t 0.7 ?.2 (not including lead) * parts with 4mm diameter are taped with a slight are in the lead and a 2.0mm lead-space. miniature aluminum electrolytic capacitors taping speci cations case dia. (d) 45 case size 4x5 4x7 5x5 5x7 5x11 dim. d ?.05 0.45 0.45 0.5 h ?.75 17.5 17.5 18.5 h 0 ?.5 16.0 - - f 2.5 -02 ~ +0.8 p 12.7 ?.0 p 0 12.7 ?.2 p 1 5.1 ?.5 p 2 6.35 ?.0 w 18.0 ?.5 w 0 11.5 min. w 1 9.0 ?.5 w 2 0 ~ 1.5 i 1.0 max. d 0 4.0 ?.2 h 0 ?.0 t 0.7 ?.2 taping dimensions (mm) 1max t h p 2 p ? d p 1 w 2 w 0 w 0 p 0 f s ? d 0 ? d w 1 h p 2 p ? d p 1 w 2 w 0 w 0 p 0 f s ? d 0 ? d w h 1max t h h 0