To Download MH081-MH1RP-MH3RP-150 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  micro high frequency rf (end 1) and mhf or sma bulkhead (end 2) (0,81mm) .032" diameter cable mh081?mh3rp?01bj1?0300 mh081?mh3rp?mh3rp?0300 mating pcb connectors available www.samtec.com 0,81 mm mhf cable s mh081* series end 1 connector overall length ?0050 = 1.97" (50mm) ?0100 = 3.94" (100mm) ?0150 = 5.91" (150mm) ?0300 = 11.81" (300mm) end 2 connector ?mh1rp = mhf1 type plug ?mh3rp = mhf3 type plug mh081 for complete speci cations see www.samtec.com?mh081 outer contact material: au plated phosphor bronze center contact material: au plated phosphor bronze (mhx) au plated becu (sma) insulator material: pbt (mhx) ptfe (sma) operating temperature: -40? to +90? voltage rating: 170v max dielectric withstanding voltage: 200 vrms frequency range: 0~3 ghz contact resistance: center contact: 6m max outer contact: 2m max insulator resistance: 5,000 m impedance: 50 rohs compliant: ye s 0,81mm cable: impedance: 50 capacitance: 100pf/meter max attenuation (cable only): 3.1db @ 1ghz conductor size: 36 awg, (0,81mm) .032" dia. conductor material: silver plated copper conductor resistance: 1.40 /meter max insulator diameter: (0,4mm) .016" insulator material: fep shield material: silver plated copper jacket material: fep jacket diameter: (0,81mm) .032" dia. jacket temp rating: -10? to +90? rohs compliant: ye s xxxx = oal (millimeters) (6,96) .274 (4,70) .185 (1,64) .064 dia (2,69) .105 dia (2,10) .083 (1,20) .047 ?mh1rp shown ?mh3rp shown end options ?mh1rp (30? (0,76?) gold on center contact, gold flash on shell) ?mh3rp (30? (0,76?) gold on center contact, gold flash on shell) ?01bj1, ?01br1 & ?01sb1, ?01sr1 (30? (0,76?) gold on center contact, gold flash on shell) xxxxxx = stripped & tinned (end 2 callout) a b c also available removal tool standard part numbers f-209-2 -end 1 -mh1rp -mh3rp -mh1rp -01bj1 -01br1 -mh3rp -01bj1 -01br1 -end 2 mh1rp end mates with: rsp-122811-01 mh3rp end mates with: rsp-122811-02 micro rf pcb connectors for micro high frequency rf additional end connector combinations and overall lengths contact: rfgroup@samtec.com ?h1rp = rsp-122893-01 ?h3rp = rsp-122893-02 * mh081 series was previously rf081 series specifications ?mh1rp = mhf1 type plug ?mh3rp = mhf3 type plug ?01bj1 = sma bulkhead, straight jack ?01br1 = sma bulkhead, straight jack, reverse polarity ?01sb1 = sma sealed bulkhead, straight jack ?01sr1 = sma sealed bulkhead, straight jack, reverse polarity stripped & tinned callout ?xx xx xx a b c where xx = length in mm (0.0mm to 9.9mm)