To Download 2QSP16-TG2-104 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  thin film on silicon 2qsp / 2nbs-xx2 bussed resistors specifications are subject to change without notice. customers should verify actual device performance in their specific applications. features lead free versions available rohs compliant (lead free version)* multiple resistors tied to a common node stable thin-film-on-silicon technology ultra-miniature packages to jedec standards applications bus termination pull-up/pull-down ideal for space-constrained applications general information bussed resistor networks are typically used in dc pull-up and pull-down applications where system data or control lines must be tied to a fixed potential. fabricated with a tantalum nitride and nickel chromium on silicon process, these resistors feature excellent stability, tcr and tracking performance. bussed resistor networks are available in a range of miniature package types conforming to jedec standards. package schematic electrical characteristics symbol minimum nominal maximum unit resistance range r 100 100 k ? tolerance: absolute 0.5 % 5 % ? ratio ?.1 % 2 % ? tcr: absolute 100 150 ppm/? tracking 25 ppm/? operating voltage 50 v environmental characteristics esd 2 k v operating temperature t j -55 +125 ? storage temperature t stg -65 +150 ? power rating per resistor @ 70 ? 0.1 watt power rating per package @ 70 ?: qsop: 16 pin 0.75 watt 20, 24 pin 1.00 watt 28 pin 1.12 watt nbsoic: 8 pin 0.60 watt 14, 16 pin 1.00 watt electrical & environmental characteristics *rohs compliant versions available *rohs directive 2002/95/ec jan 27 2003 including annex 16 10 1 7 9 8 15 2 14 3 13 4 12 5 11 6
specifications are subject to change without notice. customers should verify actual device performance in their specific applications. watts ambient temperature ( c ) 1.0 1.25 .75 .50 .25 2qsp16 2qsp20, 2qsp24 2qsp28 0 50 75 100 125 150 25 watts ambient temperature ( c ) 1.0 .8 .6 .4 .2 0 75 100 125 150 25 50 2nbs14, 2nbs16 2nbs08 thin film on silicon 2qsp / 2nbs -xx2 bussed resistors qsop package power temperature derating curve schematic narrow-body soic package power temperature derating curve standard resistance values typical part marking 8 pin 14 pin 16 pin 20 pin 24 pin 28 pin r 1 r 3 r 5 r 7 r 9 r 11 r 13 r 15 r 17 r 19 r 21 r 23 r 25 r 27 r 2 r 4 r 6 r 8 r 10 r 12 r 14 r 16 r 18 r 20 r 22 r 24 r 26 represents total content. layout may vary. grade pin count 2-103 qsp16j yyww model circuit resistance code date code manufacturer's trademark pin 1 indicator (molded indent) resistance resistance (ohms) code 100 101 120 121 220 221 270 271 330 331 30 31 470 471 510 511 680 681 1 k 102 1.5 k 152 2 k 202 2.2 k 222 2.7 k 272 3.3 k 332 4.7 k 472 5.1 k 512 10 k 103 20 k 203 27 k 273 47 k 473 51 k 513 75 k 753 82 k 823 100 k 104
specifications are subject to change without notice. customers should verify actual device performance in their specific applications. thin film on silicon 2qsp / 2nbs -xx2 bussed resistors dispensing for large quantities, the product will be dispensed in tape and reel (see diagram below). no. of pieces no. of pieces package a 0 b 0 k 0 width pitch per 13 reel per tube qsop 16 pin 6.4 (0.252) 5.2 (0.205) 2.1 (0.083) 12 (0.472) 8 (0.315) 3,500 98 20, 24 pin 6.5 (0.256) 9.0 (0.354) 2.1 (0.083) 16 (0.630) 8 (0.315) 3,500 56 28 pin 6.5 (0.256) 10.3 (0.406) 2.1 (0.083) 16 (0.630) 8 (0.315) 3,500 49 nbsoic 8 pin 6.4 (0.252) 9.0 (0.354) 2.1 (0.083) 12 (0.472) 8 (0.315) 3,500 98 14 pin 6.5 (0.256) 9.0 (0.354) 2.1 (0.083) 16 (0.630) 8 (0.315) 3,500 56 16 pin 6.5 (0.256) 9.0 (0.354) 2.1 (0.083) 16 (0.630) 8 (0.315) 3,500 49 how to order 2 qsp 20 - t j 2 - 472 __ product class thin-film-on-silicon standard package style qsp = qsop nbs = narrow-body soic pin count qsp = 16, 20, 24, 28 nbs = 8, 14, 16 dispensing r = reel t = tube standard grade t olerance j = 5 % g = 2 % f = 1 % circuit 2 = bussed resistance value code 1st two digits are significant, 3rd digit = number of zeros to follow to give resistance value in ohms. terminations lf = 100 % sn (lead free) blank = sn/pb 04/05 a 0 b 0 k 0 dimensions = mm (inches) asia-pacific: tel: +886-2 2562-4117 ?fax: +886-2 2562-4116 europe: tel: +41-41 768 5555 ?fax: +41-41 768 5510 the americas: tel: +1-951 781-5500 ?fax: +1-951 781-5700 www.bourns.com reliable electronic solutions