To Download OED4211-2600M Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  product information is current as of publication date. the product conforms copyright ? 2010, pletronics inc. to specifications per the terms of the pletronics standard warranty. production processsing does not necessarily in clude testing of all parameters. o e d4211-26.00m tcvcxo oscillator november 2010 ? pletronics? o e d4 is from the o e xo? series of temperature compensated voltage controlled crystal oscillator with a cmos output. ? cut tape -or- tape and reel packaging ? 3.2 x 5 mm lcc ceramic package ? supply voltage: 3.3v pletronics inc. certifies this device is in accordance with the rohs 6/6 (2002/95/ec) and w eee (2002/96/ec) directives. pletronics inc. guarantees the device does not contain the following: cadmium, hexavalent chromium, lead, mercury, pbb?s, pbde?s weight of the device: 0.10 grams moisture sensitivity level: 1 as defined in j-std-020d.1 second level interconnect code: e4 absolute maximum ratings: parameter unit v cc supply voltage -0.5v to +6.5v vi input voltage -0.5v to v cc + 0.5v vo output voltage -0.5v to v cc + 0.5v thermal characteristics the maximum die or junction temperature is 155 o c the thermal resistance junction to board is 30 to 50 o c/watt depending on the solder pads, ground plane and construction of the pcb. esd rating model minimum voltage conditions human body model 1500 mil-std-883 method 3115 charged device model 1000 jesd 22-c101
o e d4211-26.00m tcvcxo oscillator nove mber 2010 www.pletronics.com 425-776-1880 2 2600. yww c ple xywwz part marking: 2600 = 26.00mhz, the crystal frequency yww = year and week of the crystal manufacture ple = pletronics x = model number, normally a ?b? yww = year and week of assembly of the tcxo z = internal factory code the actual part number is oed4211-26.00m where the model number ? 211 " is the specification number the part is made to. this is not included in the part marking. this is included on the label on the tape and reel. package labeling label is 1" x 2.6" (25.4mm x 66.7mm) label is 1" x 2.6" (25.4mm x 66.7mm) font is courier new font is arial bar code is 39-full ascii the bar code will show t he actual part number (oed4211-26.00m) reliability : environmental compliance parameter condition mechanical shock mil-std-883 method 2002, condition b vibration mil-std-883 method 2007, condition a solderability mil-std-883 method 2003 thermal shock mil-std-883 method 1011, condition a
o e d4211-26.00m tcvcxo oscillator nove mber 2010 www.pletronics.com 425-776-1880 3 electrical specification for specified vcc= 3.3v 5% over the specified temperature range. item min typ max unit condition frequency stability over temperature -75 - 75 ppb over -20 o c to 70 o c at fixed supply voltage + load (reference to midpoint min/max frequency) holdover -75 40 0 0 75 40 ppb ppb over -20 o c to 70 o c for 24 hours over + _5 o c change for 24 hours frequency calibration -2.0 - 2.0 ppm frequency offset at 25 o c, 60 minutes after reflow. supply voltage stability -10 0 10 ppb + _ 2% variation in supply voltage load sensitivity -5 - 5 ppb 10k ohm + _5% || 10 pf + _10% warm up - 0.4 3.0 s time to reach specified frequency aging rate following reflow - - - 10 3 1 - - - ppb/day 1 day after reflow 7 days after reflow 30 days after reflow long term stability (aging) -1000 -1500 -4600 - - - 1000 1500 4600 ppb after 1 year after 5 years after 15 years output waveform cmos output v high 90 - - %vs load: 10k ohm + _5% || 10 pf + _10% vth: t r and t f 10% and 90% of amplitude vth: d.c. 50% of amplitude output v low --10%vs t rise and t fall --6.5ns duty cycle 40 50 60 % phase noise 1 hz 10 hz 100 hz 1 khz 10 khz 100 khz - - - - - - -71 -93 -117 -138 -152 -155 - - - - - - dbc/hz at 25 o c jitter - - 0.6 ps frequency offset from carrier 12khz to 20mhz v supply range 1 v cc 3.13 3.30 3.47 volts supply current i cc --3.0ma vcontrol range 0.5 - 2.50 vo lts 1.50 volts nominal frequency pullability 5 - 10 ppm slope positive linearity - 0.05 2.0 % in acco rdance with mil-prf-55310 operating temperature -20 - +70 o c widest range allowed storage temperature -55 - +95 o c note: 1 for correct operation a 10nf supply de-coupling capacitor should be placed next to the device.
o e d4211-26.00m tcvcxo oscillator nove mber 2010 www.pletronics.com 425-776-1880 5 260c maximum 10 seconds maximum 215c10c approximately 50 seconds allowed rate of temperature change maximum 4c per second 120 to 160 seconds 100 150 200 250 temperature (c) 175c10c reflow cycle (typical for lead free processing) the part may be reflowed 2 times without degradation. tape and reel: available for quantities of 250 to 1000 per reel, cut tape for < 250 constant dimensions table 1 tape size d0 d1 min e1 p0 p2 s1 min t max t1 max 8mm 1.5 +0.1 -0.0 1.0 1.75 + _0.1 4.0 + _0.1 2.0 + _0.05 0.6 0.6 0.1 12mm 1.5 16mm 1.5 2.0 + _0.1 24mm 1.5 variable dimensions table 2 tape size b1 max e2 min f p1 t2 max w max ao, bo & ko 16 mm 12.1 14.25 7.5 + _0.1 8.0 + _0.1 8.0 16.3 note 1 note 1: embossed cavity to conform to eia-481-b dimensions in mm not to scale reel dimensions a inches 7.0 10.0 13.0 mm 177.8 254.0 330.2 b inches 2.50 4.00 3.75 mm 63.5 101.6 95.3 tape width c mm 13.0 +0.5 / -0.2 d mm 16.4 +2.0 -0.0 16.4 +2.0 -0.0 16.4 +2.0 -0.0 16.0 reel dimensions may vary from the above