To Download PL16B-WCR38 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  absolute maximum ratings at t a = 25c power dissipation?????????????????????????????..... 75mw reverse voltage (<100 a) ??..?????...????????????.???????... 5.0v max forward current ??????????????????...???????.??? 30ma peak forward current (1/10 duty cycle, 0.1ms pulse width)... ???..?.??????.????.. 100ma operating temperature range ???????????????...?..????.. -25c to +85c storage temperature range..????.????? ?????...???.??...? -40c to +100c soldering temperature (1.6mm below body)....? ?????????????.?..??.?. 260c for 5 seconds electrostatic discharge???????????????????????????..? 6000v pl16 series 5mm (t1?) ultra bright red led features *popular t1 3/4 lens style with flange *high intensity *ultra high light output *integrated zener diode for esd protection *narrow viewing angle *rohs compliant electrical & optical characteristics at t a = 25c part number emitting color chip material peak wave length viewing angle 2 ? forward voltage @20ma (v) luminous intensity @20ma (mcd) water clear lens nm deg typ max min typ PL16B-WCR38 hyper red gaalinp 632 10 2.1 2.5 4300 9000 dominant wave length nm 625 all dimensions are in millimeters . tolerance is 0.25mm unless otherwise specified. an epoxy meniscus may extend about 1mm down the leads. 8 . 7 2 4 . 0 m i n . 1 . 5 t y p . 2.54 0.1 1 . 0 0.5 square 5 . 9 anode 5 . 0 01-30-07 rev 0 rs tel:(800)688-0613 tel:(719) 589 3122 fax:(719) 589 3592 www.p-tec.net sales@p-tec.net p-tec corp. 2405 commerce circle alamosa co. 81101