To Download PL16-CTG13 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  absolute maximum ratings at t a = 25c reverse voltage (<100 a) ??.?????...???????????????????.. 5.0v max forward current ????..??????..?????????????????. 30ma peak forward current (1/10 duty cycle, 0.1ms pulse width) ....??????????????.. 100ma operating temperature range ?????????????????????- 25c to +85c storage temperature range ????.?????????????????.- 40c to +100c soldering temperature (1.6mm below body) ??????????????..?260c for 5 seconds power dissipation????????????????????????????...?. 78mw pl16 series 5mm t1? green led features *popular 5mm lens style with flange *low current requirements *high light output *reliable & rugged *ic compatible *rohs compliant all dimensions are in millimeters . tolerance is 0.25mm unless otherwise specified. an epoxy meniscus may extend about 1mm down the leads. electrical & optical characteristics at t a = 25c part number emitting color chip material peak wave length viewing angle 2 ? forward voltage @20ma (v) luminous intensity @20ma (mcd) color transparent lens nm deg typ max min typ PL16-CTG13 green gap 567 10 2.1 2.6 100.0 180.0 dominant wave length nm 572 8 . 7 5 . 0 2 4 . 0 m i n . 1 . 5 t y p . 2.54 0.1 1 . 0 0.5 square 5 . 9 anode 01-30-07 rev 0 rs tel:(800)688-0613 tel:(719) 589 3122 fax:(719) 589 3592 www.p-tec.net sales@p-tec.net p-tec corp. 2405 commerce circle alamosa co. 81101