To Download FAR-M2CC-13M500-F150 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  ds04-21710- 2 e fujitsu media device data sheet assp piezoelectric vco (6 mhz to 30 mhz) m2 series (f150) n nn n description the m2 series (f150) of vco (voltage controlled oscillator) apply to the frequency range 6 mhz to 30 mhz. these vcos have a high stability and wide controllable frequency ranges using a litao 3 piezoelectric single crystal with high electromechanical coupling coefficient. output level applies to cmos type for digital interface. n nn n features ? wide frequency controllable range (over than 2000 ppm) ? high carrier noise ratio ? excellent temperature stability ? cmos output level ? compact package (8 mm 11 mm 2.6 mm) ? surface mountable package (smd) n nn n package
m2 series (f150) 4 n n n n electrical characteristics unless otherwise specified ta = +25 c, v cc = 5.0 v n n n n measurment circuit parameter symbol condition value unit remarks min. typ. max. current consumption i cc without load 5.0 10 ma output voltage h v oh v in = 2.5 v v cc C 0.5 5.0 v l v ol 0+0.5v oscillation frequency f h v in = 5.0 v +2000 ppm nominal frequency reference f l v in = 0.0 v C2000 ppm frequency stability d f(v cc ) v cc = 4.75 v to 5.25 v v in = 2.5 v C150 +150 ppm v cc = 5.0 v reference frequency stability with temperature d f(ta) v in = 2.5 v ta = C10 c to +70 c C500 +500 ppm 25 c reference v cc 0.1 m f gnd output c l = 22 pf v in 1 4 3 2 c l includes capacitance of probe and test fixture
m2 series (f150) 9 3. tape dimensions 4. peel strength of top cover tape 8.8 0.1 12.0 0.1 12.1 0.1 4.0 0.1 2.0 0.1 11.5 0.1 24.0 0.3 1.75 0.1 f 1.5 f 2.0 + 0.1 0.3 0.05 11.8 0.1 3.2 0.1 -0.0 +0.1 -0.0 165 to 180 direction of pulling speed 300 mm/min embossment carrier type tape peel off by the force of 0.1 n to 1.0 n under the condition at the right. (conforms to jis c 0806 section 3)