To Download P0404FC33C11 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  only one name means protektion? www.protekdevices.com 05154.r8 2/11 page 1 05154 p0404fc3.3c - p0404fc36c 250w f li p c hi p tvs a rr ay des cr i p tion the p0404fcxxc series flip chips employ advanced silicon p/n juncton technology for unmatched board-level transient voltage protecton against electrostatc dis - charge (esd) and electrical fast transients (eft). developed specifcally for high-density circuit protecton, this series meets the iec 61000-4-2 and 61000-4-4 require - ments. these devices are ideally suited for handheld devices, pcmcia and smart cards. this series provides esd protecton greater than 25 kilovolts with a peak pulse power dissipaton of 250 wats per line for an 8/20s waveform. in additon, the p0404fcxxc series features superior clamping performance, low leakage current characteristcs and a response tme of less than a nanosecond. their low inductance virtually eliminates overshoot voltage due to package inductance. featu r es ? compatble with iec 61000-4-2 (esd): air 15kv, contact 8kv ? compatble with iec 61000-4-4 (eft): 40a, 5/50ns ? esd protecton > 25 kilovolts ? available in voltages ranging from 3.3v to 36v ? 250 wats peak pulse power per line (tp = 8/20s) ? bidirectonal confguraton & monolithic structure ? protecton for 1 to 3 lines ? rohs compliant ? reach compliant me c hani c al c ha r a c te r isti c s ? standard eia chip size: 0404 ? approximate weight: 0.73 milligrams ? lead-free platng ? solder refow temperature: ? lead-free - sn/ag/cu, 96/3.5/0.5: 260-270c ? flammability ratng ul 94v-0 ? 8mm tape per eia standard 481 ? top contacts: solder bump 0.004 in height (nominal) a pp li c ations ? smart phones ? mcm boards ? wireless communicaton circuits ? ir leds ? smart & pcmcia cards p in c on f i g u r ation
only one name means protektion? www.protekdevices.com 05154.r8 2/11 page 5 05154 p0404fc3.3c - p0404fc36c sol d e r r e f low in f o rm ation pr inte d c i rc uit b oa rd r e c o mm en d ations p a r a m ete r value pad size on pcb 0.275mm pad shape round pad defniton non-solder mask defned pads solder mask opening 0.325mm round solder stencil thickness 0.150mm solder stencil aperture opening (laser cut, 5% tapered walls) 0.330mm round solder paste type no clean pad protectve finish osp (entek cu plus 106a) tolerance - edge to corner ball 50m solder ball side coplanarity 20m maximum dwell time above liquidous (183c) 60 seconds soldering maximum temperature 270c t p 30-60 seconds ramp-up 15 seconds (minimize) s older-time 15-20 seconds ramp-down ramp-down solder melt (maximum t emp) maximum s older refow (35-53c a bove maximum solder melt t emp) ramp-up preheat (s tay below flux a ctvaton t emp) t emperature - c r e c o mm en d e d non-sol d e r m as k d e f ine d p a d illust r ation non-s older mask defned pad 0.275mm dia . solder mask opening 0.325mm dia . solder s tencil opening 0.330mm dia . requi r e m ents temperature: t p for lead-free (sn/ag/cu): 260-270c t p for tin-lead: 240-245c preheat tme and temperature depends on solder paste and fux actva - ton temperature, component size, weight, surface area and platng.
only one name means protektion? www.protekdevices.com 05154.r8 2/11 page 6 05154 p0404fc3.3c - p0404fc36c 0404 p a ck a g e in f o rm ation a b c g e f t op end i h side c a d die solder bump e f g h i solder print 0.010 - 0.012 dia. solder p ads solder mask outline d i m ensions d i m m illi m ete r s in c hes m in m a x m in m a x a 0.46 0.56 0.018 0.022 b 0.86 0.034 c 0.98 1.02 0.038 0.040 e 0.15 sq 0.15 sq 0.006 sq 0.006 sq f 0.975 1.025 0.038 0.040 g 0.15 0.006 h 0.076 0.127 0.003 0.005 i 0.406 0.016 n otes 1. controlling dimensions in inches. 2. decimal tolerance: .xxx 0.05mm (0.002). layout d i m ensions d i m m illi m ete r s in c hes no m inal no m inal a 0.51 0.020 c 0.30 0.012 d 0.46 0.018 e 0.20 0.008 f 0.15 sq 0.006 sq g 0.71 0.028 h 0.99 0.039 i 0.51 0.020 n otes 1. controlling dimensions in inches. 2. decimal tolerance: .xxx 0.05mm (0.002). 3. preferred: usign 0.1mm (0.004) stencil.
only one name means protektion? www.protekdevices.com 05154.r8 2/11 page 7 05154 p0404fc3.3c - p0404fc36c ta p e an d r eel in f o rm ation o rd e r in g in f o rm ation b ase p a r t nu mb e r ( xx = v oltage ) lea dfr ee su ff i x ta p e su ff i x qty /r eel r eel si z e tu b e qty p0404fcxxc -lf -t75-1 5,000 7 n/a s p e c i f i c ations reel dia. t a p e w i d th a 0 b0 k0 d e f w p0 p2 p t max 178(7) 8 0.80 0.10 1.20 0.10 0.70 0.10 1.50 0.10 1.75 0.10 3.50 0.05 8.00 0.20 4.00 0.12 2.00 0.05 2.00 0.10 0.25 n otes 1. dimensions in millimeters. 2. top view of tape. solder bumps are face down in tape package. 3. orientaton: preferred stencil - 0.1mm (0.004). 4. surface mount product is taped and reeled in accordance with eia 481. 5. 8mm plastc tape: 7 reels - 5,000. ta p e & r eel o r ientation package outline, pad layout and tape specifcatons per document number 06022.r5 9/09. 10 pitches cumulatve tolerance on tape 0.2 w f b0 e p2 p0 d p a0 k0 t user directon of feed top cover tape dual die - 0404 laser orientaton line