To Download GS120A12-R7B Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
  specification order no. dc voltage safety model no. rated current current range rated power (max.) ripple & noise (max.) note.2 output voltage range note.7 frequency range power factor (typ.) efficiency (typ.) ac current input environment inrush current (max.) leakage current(max.) safety standards safety & emc (note. 5) working temp. working humidity storage temp., humidity temp. coefficient vibration mtbf dimension others note packing protection gs120a15 gs120a15-r7b gs120a12 GS120A12-R7B gs120a20 gs120a20- =r7b,p1m =r7b,p1m =r7b,p1m gs120a24 gs120a24- gs120a48 gs120a48- 15v 12v 20v 24v 48v 120mvp-p 80mvp-p 150mvp-p 180mvp-p 240mvp-p voltage tolerance note.3 line regulation note.4 load regulation 5.0% 3.0% 2.0% 1.0% 1.0% 1.0% 5.0% 3.0% 2.0% 85 ~ 264vac 120 ~ 370vdc 47 ~ 63hz pf>0.97 / 230vac pf>0.99 / 115vac at full load 89% ----- 87.5% ----- 89% 88.5% 90% 89.5% 91% 90.5% 1.4a / 115vac 0.7a / 230vac 70a / 230vac 0.75ma / 240vac withstand voltage isolation resistance i/p-o/p: 3kvac i/p-o/p / 25 / 70% rh :100m ohms / 500vdc 400.7khrs min. mil-hdbk-217f(25 ) -30 ~ +70 (refer to output load derating curve) 20% ~ 90% rh non-condensing -40 ~ +85 , 10 ~ 95% rh 0.03% / (0~50 ) 10 ~ 500hz, 2g 10min./1cycle, period for 60min. each along x, y, z axes 167*67*35mm (l*w*h) 0.62kg; 20pcs/13.4kg/0.9cuft connector plug cable see page 2 ther type available by customer requested ; o see page 2 ther type available by customer requested ; o 1.all parameters are specified at 230vac input, rated load, 25 70% rh ambi ent. 2.ripple & noise are measured at 20mhz by using a 12" twisted pair terminated w ith a 0.1uf & 47uf capacitor. 3.tolerance: includes set up tolerance, line regulation, load regul ation. 4.line regulation is measured from low line to high line at rated load. 5.the power supply is considered a component which will be installed into a f inal equipment. the final equipment must be re-confirmed that it still me ets emc directives. 6. length of set up time is measured at first cold start. turning on/off the powe r supply may lead to increase of the set up time. 7. derating may be needed under low input voltage. please check the deratin g curve for more details. 120w ac-dc single output desktop g s 1 2 0 s e r i e s features : compliance to en61000-3-2,3, gb17625.1 compliance to en61000-4-2,3,4,5,6,8,11, light industry level, c riteria a harmonic current ems immunity emi conduction & radiation overload over voltage 105 ~ 160% rated output power protection type : hiccup mode, recovers automatically after fault con dition is removed 105 ~ 135% rated output voltage 7a 8.5a 6a 5a 2.5a 0 ~ 7a 0 ~ 8.5a 0 ~ 6a 0 ~ 5a 0 ~ 2.5a 105w 102w 120w 120w 120w protection type : shut down o/p voltage, re-power on to recover ul60950-1, tuv en60950-1, bsmi cns14336, ccc gb4943 approved compliance to en55022(cispr22) ,en61204-3 class b, cns13438 class b , gb9254-1 class b, fcc part 15 universal ac input / full range3 pole ac inlet iec320-c14 protections: short circuit / overload / over voltage / over temperature fully enclosed plastic case approvals: ul / cul / tuv / bsmi / ccc / cb / fcc / ce class power ( with earth pin) led indicator for power on no load power consumption<0.5w erp step2 compliant meet eisa 2007(energy independence and security act) 2 years warranty built-in active pfc function, pf>0.97 t u v r h e i n l a n d p r o d u c t s a f e t y geprufresicherheit file name:gs120-spec 2010-11-08 setup, rise time note.6 hold up time (typ.) 2000ms, 30ms / 230vac 2500ms, 30ms / 115vac at full load 20ms / 230vac 20ms / 115vac at full load over temperature rth2 100 10 protection type : shut down o/p voltage, re-power on to recover 5.0% 1.0% 5.0% 5.0% 1.0% 4.0% r7b p1m
derating curve static characteristics mechanical specification ambient temperature ( ) load (%) -30 20 10 30 40 20 40 80 60 100 60 50 45 70 input voltage (vac) 60hz 85 100 95 120 110 160 140 200 180 240 220 264 load (%) 85 100 80 70 60 50 40 (horizontal) plug assignment case no.gs120a unit:mm 50 230vac 100vac 1 2 4 3 35 35 167 167 ul2464 18awgx4c 1200 50mm ul2464 16awgx2c 1200 50mm 67 67 pin no. 1,4 2,3 standard plug (all models) output +v -v 2 3 1 4 ac fg -v connected to ac fg power led power led 30 3mm 30 3mm r7b c"+" inside outside 11 120w ac-dc single output desktop g s 1 2 0 s e r i e s file name:gs120-spec 2010-11-08 inside outside c"+" p/n center p1m standard plug(for 20v,24v,48v only) 11 output + id 2.5 x od 5.5