To Download APTGT75X120BTP3 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 APTGT75X120RTP3 APTGT75X120BTP3
Input rectifier bridge + Brake + 3 Phase Bridge Trench IGBT(R) Power Module
Application * AC Motor control
VCES = 1200V IC = 75A @ Tc = 80C
Features * Trench + Field Stop IGBT(R) Technology - Low voltage drop - Low tail current - Switching frequency up to 20 kHz - Soft recovery parallel diodes - Low diode VF - Low leakage current - Avalanche energy rated - RBSOA and SCSOA rated Kelvin emitter for easy drive Very low stray inductance High level of integration Internal thermistor for temperature monitoring
APTGT75X120RTP3: Without Brake (Pin 7 & 14 not connected)
All ratings @ Tj = 25C unless otherwise specified
September 2003 1-4 APTGT75X120BTP3 - Rev 0,
1. Absolute maximum ratings Diode rectifier Absolute maximum ratings
Symbol VRRM ID IFSM
Parameter Repetitive Peak Reverse Voltage DC Forward Current Surge Forward Current tp = 10ms
TC = 80C Tj = 25C Tj = 150C
Max ratings 1600 80 500 400
Unit V A
APT website - http://www.advancedpower.com
IGBT & Diode Brake (only for APTGT75X120BTP3) Absolute maximum ratings
Absolute maximum ratings
IGBT & Diode Inverter
Symbol VCES IC ICM VGE PD RBSOA IF IFRM
Parameter Collector - Emitter Breakdown Voltage
TC = 25C TC = 80C TC = 25C TC = 25C Tj = 125C TC = 80C tp = 1ms
Max ratings 1200 105 75 150 20 350 150A @ 1100V 75 150
Unit V A V W A
2. Electrical Characteristics Diodes Rectifier Electrical Characteristics
Symbol IR VF RthJC Characteristic Reverse Current Forward Voltage Junction to Case
Test Conditions VR = 1600V Tj = 150C Tj = 150C IF = 75A
Min
Typ 3 1.2
Max
Unit mA V
C/W
0.65
IGBT Brake & Diode (only for APTGT75X120BTP3) Electrical Characteristics
Symbol Characteristic ICES VCE(on) VGE(th) IGES Cies Coes Cres VF RthJC Test Conditions Zero Gate Voltage Collector Current Collector Emitter on Voltage Gate Threshold Voltage Gate - Emitter Leakage Current Input Capacitance Output Capacitance Reverse Transfer Capacitance Forward Voltage Junction to Case VGE = 0V, VCE = 1200V Tj = 25C VGE = 15V IC = 50A Tj = 125C VGE = VCE , IC = 2mA VGE = 20V, VCE = 0V VGE = 0V, VCE = 25V f = 1MHz Tj = 25C VGE = 0V IF = 25A Tj = 125C IGBT Diode
Min 1.4 5.0
Typ 400 1.7 2.0 5.8 3600 188 163 1.6 1.8
Max 2.1 6.5 600
Unit A V V nA pF V
September 2003 2-4 APTGT75X120BTP3 - Rev 0,
C/W
IGBT & Diode Inverter Electrical Characteristics
Symbol Characteristic BVCES Collector - Emitter Breakdown Voltage ICES Zero Gate Voltage Collector Current VCE(on) VGE(th) IGES Cies Coss Crss Td(on) Tr Td(off) Tf Td(on) Tr Td(off) Tf Eoff VF Qrr RthJC Collector Emitter on Voltage Gate Threshold Voltage Gate - Emitter Leakage Current Input Capacitance Output Capacitance Reverse Transfer Capacitance Turn-on Delay Time Rise Time Turn-off Delay Time Fall Time Turn-on Delay Time Rise Time Turn-off Delay Time Fall Time Turn off Energy Forward Voltage Reverse Recovery Charge Junction to Case Test Conditions VGE = 0V, IC = 500A VGE = 0V, VCE = 1200V Tj = 25C VGE =15V IC = 75A Tj = 125C VGE = VCE , IC = 3 mA VGE = 20V, VCE = 0V VGE = 0V VCE = 25V f = 1MHz Inductive Switching (25C) VGE = 15V VBus = 600V IC = 75A RG = 4.7 Inductive Switching (125C) VGE = 15V VBus = 600V IC = 75A RG = 4.7 VGE = 0V IF = 75A IF = 75A VR = 600V di/dt=825A/s Tj = 25C Tj = 125C Tj = 25C Tj = 125C IGBT Diode Min
Typ 4 1.7 2.0 5.8 5345 280 242 260 30 420 65 285 45 520 90 9.4 1.6 1.6 8 14
Max
Unit V mA V V nA pF
5.0
ns
ns mJ 2.2 V C 0.35 0.58
Temperature sensor NTC
Symbol Characteristic R25 Resistance @ 25C B 25/50 T25 = 298.16 K
Min
Unit k K
RT =
R25 exp B25 / 50 11 - T25 T
T: Thermistor temperature RT: Thermistor value at T
M5
N.m g
APTGT75X120BTP3 - Rev 0,
Symbol Characteristic RMS Isolation Voltage, any terminal to case t =1 min, VISOL I isol<1mA, 50/60Hz TJ Operating junction temperature range TSTG Storage Temperature Range TC Operating Case Temperature To Heatsink Torque Mounting torque Wt Package Weight