To Download EM15T28-38880-25-30 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 EURO QUARTZ
14 pin DIL industry-standard package with trimmer Wide frequency range: 1.25MHz to 156.0MHz Supply voltage 2.8, 3.0, 3.3 or 5.0 Volts Frequency stability from 1ppm over -30 to +75C
EM15T Series TCXO
HCMOS, 14 pin DIL, MHz Range
EM15T - OUTLINES AND DIMENSIONS DESCRIPTION EM15T series TCXOs are packaged in the industry-standard 14 pin DIL package. With squarewave (CMOS) output, tolerances are available from 1.0ppm over -30 to +75C. The part has a 0.01mF decoupling capacitor built in. SPECIFICATION Product Series Code TCXO: VCTCXO: Frequency Range: Output Waveform: Initial Calibration Tolerance: Standard Frequencies: EM15T VEM15T 1.25MHz to 156.0MHz Squarewave, HCMOS <1.0ppm at +252C 10.0, 12.8, 13.0, 14.4, 15.36, 16.384, 19.2, 19.440, 19.68, 25.0, 20.0, 27.0, 38.880, 40.0, 77.760, 125.0, 155.520 (Partial list) See table 1.0 ppm max. first year 0.3 ppm max. 5% change 0.3 ppm max. 10% change 1.0ppm max. for one reflow (Measured after 24 hours) 3ppm minimum +2.8, +3.0, +3.3 or +5.0V (See table) Logic High: 90% Vdd min. Logic Low: 10% Vdd max. 10ns max. 50%10% standard, 50%5% option 5ms typical, 10ms max. See table below 15pF -55~+125C
INPUT VOLTAGE & CURRENT CONSUMPTION
Input Voltage/ Frequency 8.192MHz 10.0MHz 77.760MHz 155.520MHz +2.8V 2mA 3mA 14mA 26mA +3.0 +3.3V 2mA 4mA 17mA 35mA +5.0 V 5mA 7mA 32mA 50mA
SSB PHASE NOISE at 25C FREQUENCY STABILITY
Frequency Stability (ppm) 0 ~ +50 -10 ~ +60 Temperature Range (C) -20 ~ +70 -30 ~ +75 -40 ~ +85 P 0.5 ASK x x x x 1.0 P P x x x 1.5 P P P x x 2.0 P P P P x 2.5 P P P PP P Part = EM15T33 Offset at 10.0Mhz (dBc/Hz) at 155.250Mhz (dBc/Hz) 10Hz -115 -72 100Hz -135 -110 1kHz -148 -125 10kHz -152 -132 100kHz -155 -125
PART NUMBERING SCHEDULE Example:
= available, x = not available, ASK = call Technical Sales
EM15T33-38.880-2.5/-30+75
VEM15T VOLTAGE CONTROL SPECIFICATION Control Voltage: Standard = +1.51.0Volts for all input voltages. (Contact technical sales if +2.52.0 Volts is required.) Frequency Deviation: 6.0 ppm min. (Vcon = +4.5V1.0V) Slope Polarity: Positive (increase of control voltage increases output frequency.) Input Impedance: 50k minimum Modulation Bandwidth: 20kHz minimum Linearity: 10% maximum
Series Description TCXO = EM15T VCTCXO = VEM15T Supply Voltage 28 = 2.8VDC 3 = 3.0VDC 33 = 3.3 VDC 5 = 5.0 VDC Frequency (MHz) Stability over OTR (ppm) Operating Temperature Range (OTR) (C) Lower and upper limits.