To Download PJF12N65 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 PJP12N65 / PJF12N65
650V N-Channel Enhancement Mode MOSFET
FEATURES
* 12A , 650V, RDS(ON)=0.8@VGS=10V, ID=6.0A * * * * * * Low ON Resistance Fast Switching Low Gate Charge Fully Characterized Avalanche Voltage and Current Specially Desigened for AC Adapter, Battery Charge and SMPS In compliance with EU RoHs 2002/95/EC Directives
TO-220AB / ITO-220AB
TO-220AB
ITO-220AB
3S 2 1D G
3S 12D G
MECHANICAL DATA
* Case: TO-220AB / ITO-220AB Molded Plastic * Terminals : Solderable per MIL-STD-750,Method 2026
INTERNAL SCHEMATIC DIAGRAM 2 Drain
ORDERING INFORMATION
1
TYPE
PJP12N65 PJF12N65
MARKING
P12N65 F12N65
PACKAGE
TO-220AB ITO-220AB
PACKING
Gate 3 Source
Maximum RATINGS and Thermal Characteristics (TA=25OC unless otherwise noted )
T A =2 5 O C
S ymb o l V DS V GS ID ID M PD T J ,T S TG E AS R J C R J A
P J P 1 2 N6 5
P J F 1 2 N6 5
Uni ts V V
A A W
O
Op e ra ti ng J uncti o n a nd S to ra g e Te mp e r a ture Ra ng e
-5 5 to +1 5 0 990 0 .7 6 2 .5 2 .4 100
O
C
Avalanche Energy with Single Pulse
IAS=12A, VDD=90V, L=12m
mJ C /W C /W
Junction-to-Case Thermal Resistance Junction-to Ambient Thermal Resistance
Note : 1. Maximum DC current limited by the package
PAN JIT RESERVES THE RIGHT TO IMPROVE PRODUCT DESIGN,FUNCTIONS AND RELIABILITY WITHOUT NOTICE
STAD-DEC.25.2009
PAGE . 1
PJP12N65 / PJF12N65
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
( TA=25OC unless otherwise noted )
P a ra me te r
S ymb o l
Te s t C o nd i ti o n
Mi n.
Typ .
Ma x.
Uni ts
S ta ti c
D rai n-S o urc e B re a k d own Vo ltag e
B V D SS V GS (th) R D S (o n) I DSS I GS S
V GS =0 V, I D =2 5 0 uA V D S =V GS , I D =2 5 0 uA VGS= 10V, I D= 6.0A VDS=650V, VGS=0V V GS =+3 0 V, V D S =0 V
V V uA n
Dynamic
i ss
62 24 42 ns 98 38 2450 195 22 pF nC
V D S =5 2 0 V, ID =1 2 A , V GS =1 0 V
VDD=325V, I D =12A V GS =1 0 V, RG=25
o ss
V D S =2 5 V, V GS =0 V f=1 .0 MH Z
rs s
S o urc e -D ra i n D i o d e
Ma x. D i o d e F o rwa rd C urre nt
IS I SM V SD t rr Q
rr
IS =1 2 A , V GS =0 V V GS =0 V, IF =1 2 A d i /d t=1 0 0 A /us
A A V ns uC
NOTE : Plus Test : Pluse Width < 300us, Duty Cycle < 2%.
STAD-DEC.25.2009
PAGE . 2
PJP12N65 / PJF12N65
Typical Characteristics Curves ( Ta=25, unless otherwise noted)
ID - Drain-to-Source Current (A)
ID - Drain Source Current (A)
24 20 16 12 8 4 0 0 5 10 15 20 25 30 VDS - Drain-to-Source Voltage (V)
VGS= 20V~ 6.0V
100
VDS =50V
10
TJ = 125oC
5.0V
25oC -55oC
1
0.1 1 2 3 4 5 6 7 VGS - Gate-to-Source Voltage (V) 8
Fig.1 Output Characteristric
Fig.2 Transfer Characteristric
1.5
RDS(ON) - On Resistance()
3 RDS(ON) - On Resistance() 2.5 2
1.2 0.9 VGS=10V 0.6 VGS = 20V 0.3 0
ID =6.0A
1.5 1
TJ =25oC
0.5 0 3 4 5 6 7 8 9 10 VGS - Gate-to-Source Voltage (V)
ID - Drain Current (A)
Fig.3 On Resistance vs Drain Current
Fig.4 On Resistance vs Gate to Source Voltage
RDS(ON) - On-Resistance(Normalized)
3000
C - Capacitance (pF)
VGS =10 V ID =6.0A
2500
f = 1MHz VGS = 0V Ciss
Coss
Crss
TJ - Junction Temperature (oC)
VDS - Drain-to-Source Voltage (V)
Fig.5 On Resistance vs Junction Temperature
Fig.6 Capacitance
PAGE. 3
PJP12N65 / PJF12N65
VGS - Gate-to-Source Voltage (V)
12 10 8 6 4 2 0 0 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 Qg - Gate Charge (nC)
100 VDS=520V VDS=325V VDS=130V
IS - Source Current (A)
ID =12A
VGS = 0V
10 TJ = 125oC 1
25oC
-55oC
0.1
0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 VSD - Source-to-Drain Voltage (V)
Fig. 7 Gate Charge Waveform
1.2
Fig.8 Source-Drain Diode Forward Voltage
BVDSS - Breakdown Voltage(Normalized)
ID = 250A
1.1
TJ - Junction Temperature (oC)
Fig.9 Breakdown Voltage vs Junction Temperature
PAGE. 4
PJP12N65 / PJF12N65
LEGAL STATEMENT
Copyright PanJit International, Inc 2010
PAGE . 5
HALOGEN FREE PRODUCT DECLARATION
(Use green molding compound:ELER-8)
1. Pan Jit can produce halogen free product use molding compound for packing from Mar.2008 that contain Br<700 ppm,Cl<700ppm, Br+Cl<1000ppm,Sb2O3<100ppm.