To Download CA-PLCC32-Z-J-T-01 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 40.64mm [1.600"]
38.10mm [1.500"]
2.54mm typ. [0.100"]
20.89mm [0.823"]
5
5.78mm [0.227"]
10.78mm[0.425"] assembled
4
1.27mm typ. [0.050"]
Substrate: 1.59mm 0.18mm [0.0625" 0.007"] FR4/G10 or equivalent high temp material. 17m [1/2 oz.] Cu clad. SnPb plating. Leads: material- BeCu Alloy 194; plating- 60/40 SnPb 3.80-10.16m [150-400"].
Test points: material- Phosphor Bronze; plating- Sn over 1.27m [50"] Ni. Gold flash on contact end.
Description: Carrier Adapter 32 position PLCC ZIF socket with test probes to surface mountable PLCC emulator foot. Two piece adapter connects via a gold plated mini grid receptacle.
Tolerances: diameters 0.03mm [0.001"], PCB perimeters 0.13mm [0.005"], PCB thicknesses 0.18mm [0.007"], pitches (from true position) 0.08mm [0.003"], all other tolerances 0.13mm [0.005"] unless stated otherwise.