To Download MIC730005 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 MIC7300
Micrel
MIC7300
High-Output Drive Rail-to-Rail Op Amp
General Description
The MIC7300 is a high-performance CMOS operational amplifier featuring rail-to-rail input and output with strong output drive capability. It is able to source and sink in excess of 80mA into large capacitive loads. The input common-mode range extends beyond the rails by 300mV, and the output voltage typically swings to within 150V of both rails when driving a 100k load. The amplifier operates from 2.2V to 10V and is fully specified at 2.2V, 3V, 5V, and 10V. Gain bandwidth and slew rate are 500kHz and 0.5V/s, respectively. The MIC7300 is available in Micrel's IttyBittyTM SOT-23-5 package for space-conscious circuits and in high-power MM8TM 8-lead MSOP for improved heat dissipation in higher power applications.
Features
* * * * * * * Small footprint SOT-23-5 and power MSOP-8 packages >80mA peak output sink and source with 5V supply Drives large capacitive loads (6000pF with 10V supply) Guaranteed 2.2V, 3V, 5V, and 10V performance 500kHz gain-bandwidth product 0.01% total harmonic distortion at 1kHz (10V, 2k) 1mA typical power supply current at 5V