To Download IPB80N06S3L-06 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 IPB80N06S3L-06 IPI80N06S3L-06, IPP80N06S3L-06
OptiMOS(R)-T2 Power-Transistor
Product Summary V DS R DS(on),max (SMD version) ID 55 5.6 80 V m A
Type IPB80N06S3L-06 IPI80N06S3L-06 IPP80N06S3L-06
Maximum ratings, at T j=25 C, unless otherwise specified Parameter Continuous drain current1) Symbol ID Conditions T C=25 C, V GS=10 V T C=100 C, V GS=10 V2) Pulsed drain current2) Avalanche energy, single pulse2) Avalanche current, single pulse Gate source voltage3) Power dissipation Operating and storage temperature IEC climatic category; DIN IEC 68-1 I D,pulse E AS I AS V GS P tot T j, T stg T C=25 C T C=25 C I D=40 A Value 80 80 320 455 80 16 136 -55 ... +175 55/175/56 mJ A V W C Unit A
Rev. 1.1
page 1
Parameter Symbol Conditions min. Thermal characteristics2) Thermal resistance, junction - case Thermal resistance, junction ambient, leaded SMD version, device on PCB R thJC R thJA R thJA minimal footprint 6 cm2 cooling area4) Electrical characteristics, at T j=25 C, unless otherwise specified Static characteristics Drain-source breakdown voltage Gate threshold voltage Zero gate voltage drain current V (BR)DSS V GS=0 V, I D= 1 mA V GS(th) I DSS V DS=V GS, I D=80 A V DS=55 V, V GS=0 V, T j=25 C V DS=55 V, V GS=0 V, T j=125 C2) Gate-source leakage current Drain-source on-state resistance I GSS R DS(on) V GS=16 V, V DS=0 V V GS=5 V, I D=38 A V GS=5 V, I D=38 A, SMD version V GS=10 V, I D=56 A V GS=10 V, I D=56 A, SMD version 55 1.2 1.7 0.01 2.2 1 A V 1.1 62 62 40 K/W Values typ. max. Unit
100 100 10.4 10.1 5.9 5.6 nA m
Rev. 1.1
page 2
Values typ. max.
Unit
C iss C oss Crss t d(on) tr t d(off) tf V DD=27.5 V, V GS=10 V, I D=80 A, R G=3.5 V GS=0 V, V DS=25 V, f =1 MHz
pF
ns
Q gs Q gd Qg V plateau V DD=11 V, I D=80 A, V GS=0 to 10 V
nC
V
IS I S,pulse V SD t rr Q rr
T C=25 C V GS=0 V, I F=80 A, T j=25 C V R=27.5 V, I F=I S, di F/dt =100 A/s