To Download 2N5154X-220M Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 2N5154X-220M
MECHANICAL DATA Dimensions in mm (inches)
10.41 10.67 4.70 5.00 0.70 0.90 3.56 Dia. 3.81 10.41 10.92
HIGH SPEED MEDIUM VOLTAGE SWITCH
123
DESCRIPTION
0.89 1.14 2.54 BSC 2.65 2.75
TO-220M (TO-257AB)
PIN 1 = Base PIN 2 = Collector PIN = 3 - Emitter
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS TCASE = 25c unless otherwise stated
VCBO VCEO VEBO IC IC(PK) IB Ptot Collector - Base Voltage (IE = 0) Collector - Emitter Voltage (IB = 0) Emitter - Base Voltage (IC = 0) Continuous Collector Current Peak Collector Current Base Current Total Dissipation at Tamb = 25C Tcase = 50C Tcase = 100C Tstg Tj Operating and Storage Temperature Range Junction temperature 100V 80V 6V 5A 10A 1A 1W 10W 6.7W -65 to +200C 200C
Semelab plc.
Document Number 6007 Issue 1
2N5154X-220M
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (Tcase = 25C unless otherwise stated)
Parameter
Test Conditions
VCE = 60V VCE = 100V VCE = 60V VBE = -2V VCE = 40V VEB = 4V VEB = 5.5V IC = 100mA IC = 2.5A IC = 5A IC = 2.5A IC = 5A IC = 2.5A IC = 50mA IC = 2.5A IB = 0 IC = 0 IC = 0 IB = 0 IB = 250mA IB = 500mA IB = 250mA IB = 500mA VCE = 5V VCE = 5V VCE = 5V Tc = -55C VCE = 5V VCB = 10V VCE = 5V VCE = 5v VCC = 30v VCC = 30V VBE = 0 VBE = 0 Tcase = 150C
Min.
Typ.
Max.
Unit
A mA A A mA
80 0.75 1.5 1.45 2.2 1.45 50 60 25 30 250 50 3.5 -- pF 200 -- V
hFE*
DC Current Gain IC = 5A IE = 0 f = 1MHz IC = 0.1A f = 1KHz IC = 0.5A f = 20MHz
CCBO hFE
Collector Base Capacitance Small Signal Current Gain
ton toff
Turn On Time Turn Off Time
IC = 5A IB1 = 0.5A IC = 5A IB1=-IB2 = 0.5A
0.5 s 1.3
* Pulse test tp = 300s , < 2%