To Download 2450BM15B0002 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Preliminary
High Frequency Ceramic Solutions
P/N 2450BM15B0002
Page 1 of 3
2.45 GHz Balun / Matching Network : Optimized for TI Chipset CC2520
Detail Specification: 12/10/2009
General Specifications
Part Number Frequency (MHz) Unbalanced Impedance Differential Balanced Impedance Insertion Loss Differential Mode Attenuation (dB) Bulk T&R 100% Tin Tin / Lead 2450BM15B0002 2400 - 2500 50 Conjugate match to TI Chipset 2520 1.5 dB max. 16 min.@ 4800~5000MHz 25 min.@ 7200~7500MHz Suffix = S Suffix = E Suffix = None Eg. 2450BM15B0002S Eg. 2450BM15B0002E Eg. 2450BM15B0002(E or S) Return Loss Phase Difference Input Power Reel Quanity Operating Temperature Storage Temperature Range 10.0 dB min. 180 15 2W max. 4,000 -40 to +85C +5 ~ +35 C, Humidity 45~75%RH, 12 mos. max
P/N Suffix Termination Style
Packaging Style
Terminal Configuration
No.
Please consult Factory
Function Unbalanced Port (2.2nH Ind)*
GND
Mechanical Dimensions
In L W T a b c g p 0.079 0.004 0.049 0.004 0.028 0.004 0.012 0.004 0.008 0.004 0.012 +.004/-.008 0.014 0.004 0.026 0.002 mm 2.00 0.10 1.25 0.10 0.70 0.10 0.30 0.10 0.20 0.10 0.30 +0.1/-0.2 0.35 0.10 0.65 0.05
g b T L W
a p
Balanced Port Balanced Port GND GND 3 2 1
c
6
*2.2 nH Ceramic Chip inductor required on unbalanced port. See page 2 for details
Mounting Considerations
* * Line width should be designed to provide 50 impedance matching characteristics.
Solder Resist 1.0 Land Through-hole ( 0.3)
Mount these devices with brown mark facing up. Units: mm
www.johansontechnology.com
Preliminary
P/N 2450BM15B0002
Page 2 of 3
2.2nH Inductor
Component P/N: 2.2nH Inductor: L-07C2N2SV6T
www.johansontechnology.com
P/N 2450BM15B0002
Page 3 of 3