To Download EM32S3-4000-25-30 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 EURO QUARTZ
Ultra-miniature SMD package 3.2 x 2.5 x 1.3mm Stability from 1ppm over -30 to +75C Supply Voltage from 2.3 Volts to 5.5 Volts Produced as TCXO or VCTCXO with EFC Readily customized
EM32S Series TCXO
Clipped Sinewave 3.2 x 2.5 x1.3mm SMD
EM32S - OUTLINES AND DIMENSIONS DESCRIPTION EM32 series TCXOs are ceramic SMD TCXOs packaged in an industrystandard, ultra-miniature 3.2 x 2.5mm package. This TCXO can be run from a supply voltage of 2.3 to 5.5 Volts. Close tolerances from 1ppm over -30 to +75C are available. The part can be produced as either a standard TCXO or a voltage-controlled TCXO (VCTCXO).
SPECIFICATION Product Series Code TCXO: VCTCXO: Frequency Range: Output Waveform: Initial Calibration Tolerance**: Standard Frequencies: EM32S VEM32S 16.0MHz to 40.0MHz* Clipped Sinewave <1ppm at 25C 10.0, 12.80, 13.0, 14.40, 15.36, 16.384, 19.2, 19.440, and 19.68MHz (Partial list) See table 1.0 ppm max. first year 0.3 ppm max. 5% change 0.3 ppm max. 10% change 1ppm max. for one reflow (Measured after 24 hours) +2.8, +3.0 or +5.0Volts (Specify when ordering) 0.8V p-p minimum 2ms typical, 5ms max. See table below 10kOhm//10pF 10% -10dB typical, -7dB max. See table DC block, AC coupled -50 to +100C
VEM32S VOLTAGE CONTROL SPECIFICATION Control Voltage: Standard = +1.51.0Volts for all input voltages. (Contact technical sales if +2.52.0 Volts is required.) Frequency Deviation: 6.0 ppm min. Slope Polarity: Positive (increase of control voltage increases output frequency.) Input Impedance: 1.0M min. Modulation Bandwidth: 3.0kHz min. measured at -3dB Linearity: 10% max. PHASE NOISE
Offset (Hz) SSB Phase Noise at 25C EM32S 13MHz (dBc/Hz)
* Note: The frequency range between 26MHz to 40MHz is only available for 2.8 Volt and 3.0 Volt supply voltages. ** Stability over temperature is measured from this initial frequency. FREQUENCY STABILITY
1k -135
10k -148
100k -150
PART NUMBERING PROCEDURE Example:
EM32S3-40.00-2.5/-30+75
= available, x = not available, ASK = call Technical Sales
CURRENT CONSUMPTION
Supply Voltage 9.6 to 15MHz Frequency Range 15.01 to 26MHz 26.01 to 40MHz Max Current 1.5mA 2.0mA 2.5mA
Series Description TCXO = EM32S VCTCXO = VEM32S Supply Voltage 28 = 2.8 VDC 3 = 3.0 VDC 5 = 5.0 VDC Frequency (MHz) Stability over OTR (ppm) Operating Temperature Range (OTR) (C) Lower and upper limits.