To Download ATS-51325R-C2-R0 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Ultra High Performance BGA Cooling Solutions w/ maxiGRIPTM Attachment
ATS PART # ATS-51325R-C2-R0
Features & Benefits
maxiFLOWTM design features a low profile, spread fin array that maximizes surface area for more effective convection (air) cooling maxiGRIPTM attachment applies steady, even pressure to the component and does not require holes in the PCB Meets Telcordia GR-63-Core Office Vibration; ETSI 300 019 Transportation Vibration; and MIL-STD-810 Shock and Unpackaged Drop Testing standards Comes preassembled with high performance, phase changing, thermal interface material Designed for low profile components from 1.5 to 2.99mm
C
D
B
A
thermal Performance
AIR VELOCITy
*Image above is for illustration purposes only.
THERMAL RESISTANCE
FT/MIN
M/S
C/W (UNDUCTED FLOW)
C/W (DUCTED FLOW)
2
Product Details
DIMENSION A 32.5 mm
Notes:
DIMENSION B 32.5 mm
DIMENSION C 19.5 mm
DIMENSION D 57.4 mm