To Download 240NQ045PBF Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 240NQ045PBF
Vishay High Power Products
Schottky Rectifier, 240 A
FEATURES
Lug terminal anode
* 150 C TJ operation * Low forward voltage drop * High frequency operation
RoHS
COMPLIANT
* Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
HALF-PAK (D-67)
Base cathode
* Lead (Pb)-free * Designed and qualified for industrial level
DESCRIPTION
PRODUCT SUMMARY
IF(AV) 240 A
MAJOR RATINGS AND CHARACTERISTICS
VOLTAGE RATINGS
ABSOLUTE MAXIMUM RATINGS
TJ = 25 C, IAS = 18 A, L = 1 mH Current decaying linearly to zero in 1 s Frequency limited by TJ maximum VA = 1.5 x VR typical
Document Number: 94462 Revision: 06-May-08
For technical questions, contact: ind-modules@vishay.com
www.vishay.com 1
240NQ045PBF
Vishay High Power Products Schottky Rectifier, 240 A
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
PARAMETER SYMBOL 240 A Maximum forward voltage drop See fig. 1 VFM (1) 480 A 240 A 480 A Maximum reverse leakage current per leg See fig. 2 Maximum junction capacitance Typical series inductance Maximum voltage rate of change Note (1) Pulse width < 500 s IRM (1) CT LS dV/dt TJ = 25 C TJ = 125 C TEST CONDITIONS TJ = 25 C TJ = 125 C VALUES 0.72 1.04 0.64 0.97 20 1120 14 800 5.0 10 000 mA pF nH V/s V UNITS
VR = Rated VR
VR = 5 VDC (test signal range 100 kHz to 1 MHz) 25 C From top of terminal hole to mounting plane Rated VR
THERMAL - MECHANICAL SPECIFICATIONS
Mounting torque
Terminal torque Case style
www.vishay.com 2
240NQ045PBF
Schottky Rectifier, 240 A
Vishay High Power Products
10000
Reverse Current - I R (mA)
1000 150C 125C 100 100C 75C 10 50C 1 25C
Tj = 150C
Instantaneous Forward Current - I F (A)
100
Reverse Voltage - V R (V)
Fig. 2 - Typical Values of Reverse Current vs. Reverse Voltage
Junction Capacitance - C T (pF)
Tj = 125C
TJ= 25C
Tj = 25C
Forward Voltage Drop - VFM (V)
Reverse Voltage - V R (V)
Fig. 1 - Maximum Forward Voltage Drop Characteristics
Fig. 3 - Typical Junction Capacitance vs. Reverse Voltage
Thermal Impedance Z thJC (C/W)
D = 0.75 D = 0.50
0.1
D = 0.33 D = 0.25 D = 0.20
0.01
Single Pulse (Thermal Resistance)
0.001 1E-05
1E-04
1E-03
1E-02
1E-01
1E+00
1E+01
t1, Rectangular Pulse Duration (Seconds)
Fig. 4 - Maximum Thermal Impedance ZthJC Characteristics
www.vishay.com 3
240NQ045PBF
Allowable Case Temperature (C)
see note (1)
DC
Average Power Loss (Watts)
200
D = 0.20 D = 0.25 D = 0.33 D = 0.50 D = 0.75
150 RMS limit 100 DC
Square wave (D=0.50) 80% rated Vr applied
Average Forward Current - I F (AV)(A)
Fig. 5 - Maximum Allowable Case Temperature vs. Average Forward Current
Fig. 6 - Forward Power Loss Characteristics
FSM
(A)
100000 At Any Rated Load Condition And With Rated V RRM Applied Following S urge
Non-Repetitive Surge Current - I
10000
Square Wave Pulse Duration - t p (microsec)
Fig. 7 - Maximum Non-Repetitive Surge Current
L High-speed switch Freewheel diode 40HFL40S02 + Vd = 25 V
D.U.T.
IRFP460 Rg = 25
Current monitor
(1)
www.vishay.com 4
240NQ045PBF
Schottky Rectifier, 240 A
ORDERING INFORMATION TABLE
Device code
24
N
3
Q
4
045 PbF
5 6
Average current rating (x 10) Product silicon identification N = Not isolated Q = Schottky rectifier diode Voltage rating (045 = 45 V) Lead (Pb)-free