To Download PLA02A-090-R Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 WWW.PHIHONG.COM
2.0 Watt - Unregulated Wall Plug PLA02A Linear Replacement
Features * EISA Level IV Compliant * 90 - 264 VAC Input Range * High Efficiency * Light Weight Applications * Wireless Communications * Cordless Head Set Safety Approvals * UL / cUL 60950-1 Mechanical Characteristics * Length: 50.5 mm (2.0 in) * Width: 25 mm (0.98 in) Dimension Diagram Unit: mm (inch)
Lower Cost than Regulated Zero Minimum Load Double Insulated
Blue Tooth Device Charger Cell Phone
Height: 35 mm (1.38 in) Weight: 58 g ( 2.05 oz)
Output Voltage / Current Characteristics Curve Model
PLA02A-050-R PLA02A-090-R PLA02A-120-R PLA02A-050-R
WWW.PHIHONG.COM
Nameplate Voltage
5.0 V 9.0 V 12.0 V
PLA02A-090-R
PLA02A-120-R
PLA02A Characteristics INPUT: AC Input Voltage Range 90 to 264VAC AC Inrush Current 40A max @ 240VAC, 25C Input Power Saving <0.3W max @ 120/240VAC, no load California Energy Commission Compliant, Level IV Efficiency 56.23% OUTPUT: Ripple (1) 250 mVp-p
Over Voltage Protection
WWW.PHIHONG.COM Immunity EN61000-4-2, Level 3 EN61000-4-5, Level 3 General Leakage Current 10 uA max Dielectric Withstand (Hi-pot) 3KVAC, Primary to Secondary MTBF (Full Load, 25C) 100K Hrs. min. at max load, 25C ambient and 120VAC DC Output Connector 2.1 mm x 5.5 mm Center Positive AC Input Clip Fixed US blade
5VDC: OVP shall not exceed 15V Max 9VDC: OVP shall not exceed 18V Max 12VDC: OVP shall not exceed 24V Max Short Circuit Protection Auto Recovery ENVIRONMENTAL: Operation Temperature (Convection) 0C ~ 40C Storage Temperature -40C ~ 85C Humidity 90% RH Max Emissions FCC Class B EN55022 class B
Note: (1) Measured after 10 minutes with by-pass capacitors 0.1uf / 10uf at output connector terminal and oscilloscope set at 20 MHz. Phihong reserves the right to make changes without further notice. Please consult Phihong USA and visit www.phihong.com for the most up-to-date specifications.