To Download STF28-461HH Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Crane Aerospace & Electronics Power Solutions
STF28-461 EMI Input Filters
28 VOlT INPuT - 0.8 aMP
FEaTuRES
* * * * * * * * Fully qualified to Class H or K Passive components used for maximum tolerance in space environments -55C to +125C operation Nominal 28 V input, 0 V to 50 V operation Up to 0.8 A throughput current 55 dB attenuation typical at 500KHz Compliant to MIL-STD-461C CE-03 Compatible with MIL-STD-704 A-E 28 VDC power bus
input VOltage anD Current Input (V) 28 Current (A) 0.8
DESCRIPTION
For SMHF and SLH converters a 4 F (or greater) ceramic cap is needed between the filter and converter to complete the last inductive stage of this STF filter. This will ensure unconditional stability when used with the SMHF or SLH. The SMSA does not require this.
OptiOnal Damping CirCuit
OperatiOn
The SMSA power converter has an internal 2 F ceramic capacitor across its input power terminals. When the SMSA and STF filters are used together, this capacitor becomes part of the filter and forms its final LC output section. The STF filter provides both differential and common mode rejection bringing DC/DC converters into compliance with MIL-STD-461C CE03. It is designed to be used with the SMSA, SMHF, and SLH Series of converters. The STF filter can be used with multiple converters up to the rated current of the filter. For more information, contact your Interpoint representative.
The optional damping circuit (Figure 2) can be used to prevent filter overshoot caused by MIL-STD-704A 80 V, or other, transients having rise times of less than 200 Sec. This damping can be alternately provided with a 1.50 V resistor in series with the filter positive input where the additional line loss can be tolerated. For transients with rise times of greater than 200 Sec, there is no overshoot and the damping circuit is not required.
SCreening
Page 1 of 10 Rev A - 20070509
STF28-461 EMI Input Filters
28 VOlT INPuT - 0.8 aMP
Operating COnditiOns and CharaCteristiCs
Input Voltage Range * 0 to 50 VDC continuous lead Soldering Temperature (10 sec per lead) * 300C Storage Temperature Range (Case) * -65C to +150C Case Operating Temperature (Tc) * -55C to +125C full power Derating Input/Output Current * Derate linearly from 100% at 125C to 0% at 135C case. Capacitance * 0.045 F max, any pin to case Isolation * 100 megohm minimum at 500 VDC * Any pin to case, except case pin
meChaniCal and envirOnmental
Size (maximum) 0.980 x 0.805 x 0.270 (24.89 x 20.45 x 6.86 mm) See case A1 for dimensions. Weight (maximum) 10.3 grams typical, 11.5 grams maximum Screening Space Prototype (O), Class H, or Class K Radiation tolerant to Radiation Hardness Assurance (RHA) levels of "-" (O) or "H", per MIL-STD-38534. Interpoint model numbers use an "O" in the RHA designator position to indicate the "-" (dash) Radiation Hardness Assurance level of MIL-PRF38534, which is defined as "no RHA". See "Class H and K, MIL-PRF-38534 Screening" tables for more information. Available configurations: OO, HH, KH
Positive Input 20
0.65 6800 pF 500 V
>285 H
6 H
6 H x2 6800 pF / 500 V
Positive Output
2 F
2 F
20 Input Common
6800 pF 500 V
x2 6800 pF / 500 V
Output Common
STF28-461
Figure 1: SChematiC - typiCal ValueS
STF28-461 Positive Input Positive Output Case Ground Input Common Output Common
DC/DC Converter Positive Input Case Ground Input Common Output Common Positive Output RL
C R
The RC output is an optional damping circuit. It is recommended in applications where 80 volt line transients may occur with rise times <50 S. C = 6 F Ceramic R = 2.2 , 5%, 1/4 W, Carbon comp.
Multiple units allowed up to rated output current.
RL
Figure 2: Damping CirCuit www.craneae.com
Page 2 of 10 Rev A - 20070509
pin OUt
Squared corner and dot on top of cover indicate pin one.
BOTTOM 8 VIEW STF
See case A1 for dimensions.
Figure 3: pin Out
www.craneae.com
Page 3 of 10 Rev A - 20070509
mOdel nUmbering key
Base Model Screening STF28 - 461 / KH
dsCC nUmber
MIL-STD-461 Reference
mOdel seleCtiOn
STF28Base model 461 MIL-STD-461 compliant / screening
Choose one from each of the following rows Screening OO* - Space prototype, HH, KH
MIL-PRF-38534, which is defined as "no RHA"
www.craneae.com
Page 4 of 10 Rev A - 20070509
Electrical Characteristics: 25C Tc, nominal Vin, unless otherwise specified.
STF28-461
parameter input VOltage input Current1 nOiSe reJeCtiOn 500 kHz 1 MHz 5 MHz DC reSiStanCe (rDC) Output VOltage Output Current pOwer DiSSipatiOn at maXimum Current tC = 25C SteaDy State SteaDy State COnDitiOnS COntinuOuS min 0 -- 50 50 45 -- typ 28 -- -- -- -- -- maX 50 0.80 -- -- -- 1.2 V VDC A W dB unitS VDC A
VOUT = VIN - IIN(RDC) -- -- 0.80 -- -- 1.15
Notes: 1. Guaranteed by design, not tested.
Page 5 of 10 Rev A - 20070509
Typical Performance Curves: 25C Tc, nominal Vin, unless otherwise specified.
90 80 A) 70 60 50 40 30 20 10 0
CE
03
NARROWBAND
EMISSION LEVEL (dB
LI
M
IT
.015
1 FREQUENCY (MHz)
10
MSA2805S converter without a filter.
Figure 4
CE
03
NARROWBAND
LI
EMISSION LEVEL (dB
M
IT
.015
1 FREQUENCY (MHz)
10
MSA2805S converter at full load with an STF28-461 EMI filter.
Figure 5
10.0
MAGNITUDE OF Zo (Ohms)
2 F external capacitor on filter output