To Download PL00200-WCY01 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
PL00200 Series SMD LED 1206 Package
Features
*Flat Lens Package 3.2 x 1.6 x 1.1mm *GaAsP Yellow Chip used *Low Current Requirements *High Light Output *Compatible with IR Solder-Process *Industry Standard Footprint *2000 or 1000 pcs per Reel *RoHS Compliant
Absolute Maximum Ratings at TA = 25C
Power Dissipation.............................................................................. 75mW Reverse Voltage (<100A) ......................................................................... 5.0V Max Forward Current ........................................................................... 30mA Peak Forward Current (1/10 Duty Cycle, 0.1ms Pulse Width)........................................... 100mA Operating Temperature Range ..................................................... -40C to +85C Storage Temperature Range ....................................................... -40C to +85C Reflow Soldering Temperature.............................................. 260C for 10 seconds
Electrical & Optical Characteristics at TA = 25C
Part Number Water Clear Lens PL00200-WCY01 Yellow GaAsP Emitting Color Chip Material Dominant Wave Length nm 590 Peak Wave Length nm 589 Viewing Angle 21/2 Deg 120 Forward Voltage @20mA (V) Typ 2.0 Max 2.5 Luminous Intensity @20mA (mcd) Min 5.0 Typ 12.0
Package Dimensions are in Millimeters. Tolerance is 0.25mm unless otherwise specified.