To Download PL00200-WCR25 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
PL00200 Series SMD LED 1206 Package
Features
*Flat Lens Package 3.2 x 1.6 x 1.1mm *AlGaInP Ultra Bright Red Chip used *Low Current Requirements *High Light Output *Compatible with IR Solder-Process *Industry Standard Footprint *2000 or 1000 pcs per Reel *RoHS Compliant
Absolute Maximum Ratings at TA = 25C
Power Dissipation............................................................................. 130mW Reverse Voltage (<100A) ........................................................................ 5.0V Max Forward Current .......................................................................... 50mA Peak Forward Current (1/10 Duty Cycle, 0.1ms Pulse Width)................................... 150mA Operating Temperature Range .................................................... -40C to +85C Storage Temperature Range ....................................................... -40C to +85C Reflow Soldering Temperature............................................. 260C for 10 seconds
Electrical & Optical Characteristics at TA = 25C
Part Number Water Clear Lens PL00200-WCR25 Red AlInGaP Emitting Color Chip Material Peak Wave Length nm 650 Dominant Wave Length nm 630 Viewing Angle 21/2 Degrees 120 Forward Voltage @20mA (V) Typ Max 2.1 2.6 Luminous Intensity @20mA (mcd) Min Typ 70.0 140.0
Package Dimensions are in Millimeters. Tolerance is 0.25mm unless otherwise specified.