To Download NSS20101JT1G Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 NSS20101J 20 V, 1.0 A, Low VCE(sat) NPN Transistor
MAXIMUM RATINGS (TA = 25C)
3 2
http://onsemi.com
20 VOLTS, 1.0 AMPS NPN LOW VCE(sat) TRANSISTOR
COLLECTOR 3 1 BASE 2 EMITTER
MARKING DIAGRAM & PIN ASSIGNMENT
3 Collector xx M G G 1 Base 2 Emitter
HBM Class 3B MM Class C
THERMAL CHARACTERISTICS
1
SC-89 CASE 463C
ORDERING INFORMATION
Device NSS20101JT1G Package SC-89 (Pb-Free) Shipping 3000/Tape & Reel
(c) Semiconductor Components Industries, LLC, 2008
September, 2008 - Rev. 0
1
Publication Order Number: NSS20101J/D
NSS20101J
ELECTRICAL CHARACTERISTICS (TA = 25C unless otherwise noted)
Characteristic OFF CHARACTERISTICS Collector -Emitter Breakdown Voltage (IC = 10 mAdc, IB = 0) Collector -Base Breakdown Voltage (IC = 0.1 mAdc, IE = 0) Emitter -Base Breakdown Voltage (IE = 0.1 mAdc, IC = 0) Collector Cutoff Current (VCB = 30 Vdc, IE = 0) Emitter Cutoff Current (VEB = 5.0 Vdc) ON CHARACTERISTICS DC Current Gain (Note 3) (IC = 10 mA, VCE = 2.0 V) (IC = 100 mA, VCE = 2.0 V) (IC = 500 mA, VCE = 2.0 V) (IC = 1.0 A, VCE = 2.0 V) Collector -Emitter Saturation Voltage (Note 3) (IC = 10 mA, IB = 0.5 mA) (IC = 0.10 A, IB = 0.010 A) (IC = 0.5 A, IB = 0.050 A) (IC = 1.0 A, IB = 0.1 A) Base -Emitter Saturation Voltage (Note 3) (IC = 0.5 A, IB = 50 mA) Base -Emitter Turn-on Voltage (Note 3) (IC = 0.5 A, VCE = 2.0 V) Cutoff Frequency (IC = 100 mA, VCE = 2.0 V, f = 100 MHz) Input Capacitance (VEB = 0.5 V, f = 1.0 MHz) Output Capacitance (VCB = 4.0 V, f = 1.0 MHz) 3. Pulsed Condition: Pulse Width = 300 msec, Duty Cycle 2%. hFE 200 200 150 100 V(BR)CEO V(BR)CBO V(BR)EBO ICBO IEBO Vdc 20 Vdc 40 Vdc 6.0 0.1 0.1 mAdc mAdc Symbol Min Typ Max Unit
VCE(sat)
V 0.015 0.040 0.115 0.220 1.1 0.90 350 40 6 V V MHz pF pF
VBE(sat) VBE(on) fT Cibo Cobo
TYPICAL CHARACTERISTICS
0.40 PD, POWER DISSIPATION (W) 0.35 0.30 0.25 0.20 0.15 0.10 0.05 0 0 20 40 60 80 100 120 140 160 Note 2 Note 1 hFE, DC CURRENT GAIN 600 150C 500 400 300 200 100 0 -55C VCE = 2 V
25C
0.001
TJ, JUNCTION TEMPERATURE (C)
IC, COLLECTOR CURRENT (A)
Figure 1. Power Derating
Figure 2. DC Current Gain
http://onsemi.com
2
NSS20101J
TYPICAL CHARACTERISTICS
600 500 400 300 200 100 0 -55C 25C VCE(sat), COLLECTOR-EMITTER SATURATION VOLTAGE (V) 150C 1 VCE = 4 V 150C 25C 0.1 -55C
hFE, DC CURRENT GAIN
0.01
IC/IB = 10 0.001 0.01 0.1 1 10
0.001
IC, COLLECTOR CURRENT (A)
Figure 3. DC Current Gain
Figure 4. Collector-Emitter Saturation Voltage
IC/IB = 10 1.2 1.0 -55C 0.8 0.6 150C 0.4 0.2 25C
Figure 5. Collector-Emitter Saturation Voltage
VBE(sat), BASE-EMITTER SATURATION VOLTAGE (V) 1.4 IC/IB = 50 1.2 1.0 0.8 0.6 0.4 0.2
Figure 6. Base-Emitter Saturation Voltage
1.6 1.4 1.2 1.0 0.8 0.6 0.4 0.2 0.001 0.01 0.1 1 10 VCE = 2 V
-55C 25C 150C
VBE(on), BASE-EMITTER VOLTAGE (V)
-55C 25C 150C
Figure 7. Base-Emitter Saturation Voltage
Figure 8. Base-Emitter Voltage
3
1 VCE(sat), COLLECTOR-EMITTER SATURATION VOLTAGE (V) IC = 2 A IC = 1 A IC = 0.5 A 0.1 IC = 0.1 A IC = 50 mA 0.0001 0.001 0.01 0.1 1 Cibo, INPUT CAPACITANCE (pF) 60 50 40 30 20 10 0 TJ = 25C fTEST = 1 MHz
IB, BASE CURRENT (A)
VEB, BASE EMITTER VOLTAGE (V)
Figure 9. Saturation Region
fTau, CURRENT GAIN BANDWIDTH PRODUCT 12 Cobo, OUTPUT CAPACITANCE (pF) 10 8 6 4 2 0 TJ = 25C fTEST = 1 MHz 400 350 300 250 200 150 100 50 0 0.001
Figure 10. Input Capacitance
TJ = 25C fTEST = 1 MHz VCE = 2 V