To Download RFM0902-10 Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 Power Amplifier
Product Features
* Small size by using simple matching circuit board * High Efficiency * Single Supply Voltage * High Linearity, 10W Power * Heat sink 99.9% copper, gold plate * High Productivity * Low Manufacturing Cost * GaAs MESFET
RFM0902-10
Application
* GSM Repeater * RF Sub-Systems * Base Station
Package : DP-36
Description
Specifications
PARAMETER Frequency Range (MHz) Small Signal Gain (dB) Gain Flatness (Max.) Gain Variation Over Temp VSWR (Input) Output P1dB CDMA Power (1 FA) Vcc / Idc (CDMA Only) OIP3 @ tone / 27 dBm Noise Figure (Typ.) Shut Down (On/Off) In/Out Connectors 49 dBm 37 dBm Min Typ 890 ~ 915 16 0.5dB @ 50MHz BW 0.5dB 2:1 38 dBm 32 dBm 9V / 1.2A 50 dBm 5 dB 5V @ 25 / 0V SMA Female (50 ) -20C ~ +70C 1.0dB Max
Dimensions in mm
Operating Temp Range Dimensions (WxLxH)
Functional Diagram
29.0 x 30.2 x 9.0 [mm] (RFM) 48.0 x 54.2 x 22.0 [mm] (RFH)
NOTE * CDMA : 1.23MHz symbol rate ; Forward Link ; 9 Channels, Multi tone Available @ 750KHz offset in 30KHz resolution bandwidth @ 1.98MHz offset in 30KHz resolution bandwidth * RFM : Internally Matched Module * RFH : Housing Type : RF Connector : SMA Female
Tel : 82-31-250-5011 rfsales@rfhic.com
All specifications may change without notice. Version 5.3
Power Amplifier
RFM0902-10
Performance Charts (Vd=9V, Id=1.2A, T=25)