To Download RM600HE-90S Datasheet File
  If you can't view the Datasheet, Please click here to try to view without PDF Reader .
  Datasheet File OCR Text:
 MITSUBISHI HIGH VOLTAGE DIODE MODULE
RM600HE-90S
High Voltage Diode Module HIGH POWER SWITCHING USE INSULATED TYPE
RM600HE-90S
IF ................................................................... 600A VRRM ...................................................... 4500V Insulated Type 1-element in a Pack AISiC Baseplate
APPLICATION Traction drives, High Reliability Converters / Inverters, DC choppers
OUTLINE DRAWING & CIRCUIT DIAGRAM
Dimensions in mm
4-M8 NUTS
K
K
90 1.0
A
A
7
>PPS<
(15)
4-6.5 MOUNTING HOLES
39.5
29.7
LABEL
9.3 3
CIRCUIT DIAGRAM
High Voltage Diode Module
85.5
May 2009 1
RM600HE-90S
MAXIMUM RATINGS
Symbol VRRM VRSM VR(DC) IF IFSM I 2t Viso Tj Top Tstg Item Repetitive peak reverse voltage Non-repetitive peak reverse voltage Reverse DC voltage DC forward current Surge forward current Current-squared, time integration Isolation voltage Junction temperature Operating temperature Storage temperature Conditions Tj = 25 C Tj = 25 C Tj = 25 C TC = 25 C Tj = 25 C start, tw = 8.3 ms Half sign wave Tj = 25 C start, tw = 8.3 ms Half sign wave Charged part to the baseplate RMS sinusoidal, 60Hz 1min. -- -- -- Ratings 4500 4500 3000 600 4800 95.6 6000 -40 ~ +150 -40 ~ +125 -40 ~ +125 Unit V V V A A kA2s V C C C
ELECTRICAL CHARACTERISTICS
Symbol IRRM VFM trr Irr Qrr Erec Item Repetitive reverse current Forward voltage (Note 1) VRM = VRRM IF = 600 A VR = 2250 V, IF = 600 A di/dt = -1400 A/s Ls=100nH, Tj = 125 C Conditions Tj = 25 C Tj = 125 C Tj = 25 C Tj = 125 C Min -- -- -- -- -- -- -- -- Limits Typ -- -- 4.80 4.20 0.9 615 600 0.62 Max 5 30 -- -- 1.8 -- -- -- Unit mA V s A C J/P
High Voltage Diode Module
May 2009 2
RM600HE-90S
THERMAL CHARACTERISTICS
Symbol Rth(j-c) Rth(c-f) Item Thermal resistance Contact thermal resistance Conditions Junction to case Case to Fin, grease = 1W/m*K D(c-f)=100m Min -- -- Limits Typ -- 15.0 Max 39.0 -- Unit K/kW K/kW
MECHANICAL CHARACTERISTICS
PERFORMANCE CURVES
FORWARD CHARACTERISTICS (TYPICAL) 1200
REVERSE RECOVERY ENERGY Erec (J/p)
REVERSE RECOVERY ENERGY CHARACTERISTICS (TYPICAL) 1.2 VR = 2250V, Tj = 125C LS = 100nH 1.0
FORWARD CURRENT IF (A)
800
200 Tj = 25C Tj = 125C 0 0 2 4 6 8
0.2
FORWARD VOLTAGE VF (V)
FORWARD CURRENT IF (A)
RM600HE-90S
REVERSE RECOVERY CHARACTERISTICS (TYPICAL) 102
REVERSE RECOVERY SAFE OPERATING AREA (RRSOA) 104 1500 VR 3000V, di/dt 2000A/s Tj = 125C
REVERSE RECOVERY CURRENT Irr (A) REVERSE RECOVERY CURRENT Irr (A)
VR = 2250V, Tj = 125C LS = 100nH